İçeriğe atla

Troposfer: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
(Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik)
{{Atmosferin katmanları}}
'''Troposfer''', [[atmosfer]]in yere temas eden en alt katıdır. [[Gaz]]ların saxocuen yoğun olduğu kattır. Kalınlığı kutuplarda 316, [[ekvator]]da 52km16 km. civarındadır ve mevsimlere göre değişiklik gösterir.
 
Güçlü yatay ve dikey hava hareketleri görülür. Ekvator yarra[inda kiüzerindeki kalınlığı 31–69km16–17 km, 5245° enlemlerinde 12 km, kutuplardaki kalınlığı ise 9–10 kmdir. Bunun nedeni ekvatorda ısınan havanın hafifleyerek yükselmesi kutuplarda ise soğuyan havanın ağırlaşarak çökmesidir. Yani ekvatorla kutuplar arasındaki sıcaklık farkıdır. İçinde değişken sıcaklığın yatay ve dikey değişimlerini etkilediği gibi, hava akımları, bulutluluk, nem, yağışlar, basınç değişiklikleri gibi meteorolojik olaylar, kaotik bir sistem içinde troposferin dünya ölçeğinde karmaşık davranış biçimini ortaya koyar ve uzun vadede [[iklim]]leri belirler.Mevsimleri de ayarlar.
 
* [[Stratosfer]]: Tropopozdan başlayarak 50 km yüksekliğe kadar uzanır. İçerdiği [[ozon]] (O<sub>3</sub>) molekülleri [[Güneş]]'ten gelen [[morötesi]] ışınları soğurarak bu katmanın ısınmasına yol açar. Bu nedenle, tropopoz düzeyinde -50 °C ile -60 °C arasında olan sıcaklık stratosferin alt kesimlerinde her kilometrede 1 °C , üst kesimlerinde ise her kilometrede 3 °C kadar artarak stratosferin üst sınırı olan [[stratopoz]]da 0 °C düzeyine kadar yükselir. Bu sıcaklık dağılımı, stratosferin hava akımlarının son derece az olduğu bir tabaka olarak korunmasını sağlar. Bu özellik, stratosfer düzeyinde oluşan kirliliğin kalıcı olabilmesi gibi bir sakınca da yaratabilmektedir. Yeryüzündeki yaşam için ölümcül etkilere sahip morötesi ışınları süzen [[ozon tabakası]] için zararlı bileşiklerin stratosfere ulaşmasını önlemek bu açıdan önem taşımaktadır.
33.316

düzenleme