"Seyyid Kutub" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
95.1.13.220 (mesaj) tarafından yapılmış 16722617 numaralı değişiklikler geri getirildi. (TW)
(95.1.13.220 (mesaj) tarafından yapılmış 16722617 numaralı değişiklikler geri getirildi. (TW))
1906 yılında [[Mısır]]'ın [[Asyut]] kasabasısında, [[:wikt:dindar|dindar]] bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini [[El Ezher Üniversitesi|el-Ezher]] de bitirdi. [[Kahire Üniversitesi]]'nin [[Darul Ulum]] fakültesine girdi. 1933 yılında mezun olduğu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak tayin oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946'da ''[[Konum Dersleri]]'' isimli makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının [[Kur'an]]'ın emri olduğunu savunuyor, Mısır'ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu [[:wikt:dejenerasyon|dejenerasyon]]u eleştiriyordu.
 
1949 yılında [[Amerika Birleşik Devletleri]]'ne gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu özdekçiliği eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini ''[[primitif]]'' olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, ''[[İslam'da Sosyal Adalet]]'' isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha ''[[seküler]]'' olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade ''edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini'' savunuyordu..
 
Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, [[sahih]] bir çizgiyi savundu. [[İslamiyet]]te var olan [[hurafe]]leri eleştirdi.
13.861

değişiklik

Gezinti menüsü