"Seyyid Kutub" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(→‎Hayatı: Yanlış bilgi)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
1906 yılında [[Mısır]]'ın [[Asyut]] kasabasısında, [[:wikt:dindar|dindar]] bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini [[El Ezher Üniversitesi|el-Ezher]] de bitirdi. [[Kahire Üniversitesi]]'nin [[Darul Ulum]] fakültesine girdi. 1933 yılında mezun olduğu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak tayin oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946'da ''[[Konum Dersleri]]'' isimli makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının [[Kur'an]]'ın emri olduğunu savunuyor, Mısır'ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu [[:wikt:dejenerasyon|dejenerasyon]]u eleştiriyordu.
 
1949 yılında [[Amerika Birleşik Devletleri]]'ne gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu özdekçiliği eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini ''[[primitif]]'' olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, ''[[İslam'da Sosyal Adalet]]'' isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha ''[[seküler]]'' olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade ''edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini'' savunuyordu..
 
Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, [[sahih]] bir çizgiyi savundu. [[İslamiyet]]te var olan [[hurafe]]leri eleştirdi.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü