"İstanbul Üniversitesi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yönetim ile üniversiteyi karşı karşıya getiren ilk olay, 1923'te Cumhuriyet'in ilanı üzerine bir kutlama mesajı gönderilmesi teklifine, Darülfünun Talebe Birliği genel kurulunun, "üniversitenin siyasi akımların dışında kalması kanaatiyle" karşı çıkması oldu.<ref>Tarık Zafer Tunaya,'' Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük,'' İstanbul 1994, sf. 163.</ref>
 
İkinci bir olay, harf devrimi konusunda bazı Darülfünun hocalarının çekinceler ifade etmeleri idi. Ancak bardağı taşıran damla, Atatürk'ün 1930'dan itibaren benimsediği Türk tarih ve dil tezlerine Darülfünun'un ilgi göstermemesidir. 1930 Aralığındaki Darülfünun ziyareti sırasında, "Ankara, Ege, Aka, Eti, ata, arkeos, amiral, kaptan" kelimelerinin kökeni hakkında sınadığı bazı profesörlerin kuşkucu yaklaşımları, Atatürk'ü kızdırmıştır.
 
1932 Türk Tarih Kongresinde, bazı profesörlerin ([[Mehmet Ali Ayni]] ve [[Zeki Velidi Togan]] gibi) açıkça, bazılarının tevil ve yumuşatma yoluyla Gazi'nin tezlerine karşı çıkmaları, Darülfünun'un sonunu getirdi. İlhan Başgöz'ün deyimiyle<ref>İlhan Başgöz & Howard E. Wilson, ''Türkiye Cumhuriyetinde Eğitim ve Atatürk,'' Ankara 1968, sf. 179-180.</ref>:
1.179.628

değişiklik

Gezinti menüsü