İçeriğe atla

"İngiltere'de futbol" sayfasının sürümleri arasındaki fark

iç bağlantı düzeltme, yazış şekli: bir çok → birçok AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(iç bağlantı düzeltme, yazış şekli: bir çok → birçok AWB ile)
'''İngiltere'de futbol''', modern [[futbol kuralları]] üzerinde çok büyük bir etkisi olan [[İngiltere]]<nowiki>'de</nowiki> [[futbol]] ulusal bir [[spor]]<nowiki>dur.</nowiki> İlk modern kanunlar 1863'te İngiltere'de yayınlandı. Ayrıca İngiltere, 40.000'den fazla futbol kulübü ile diğer ülkelerin hepsinin toplamından daha fazla kulübe sahiptir.
 
İngiltere, en eski futbol kulübüne ([[Sheffield F.C.]]), en eski profesyonel futbol kulübüne ([[Notts County FC]]), en eski futbol federasyonuna ([[Futbol Federasyonu (İngiltere)|İngiltere Futbol Federasyonu]]), ilk kurulan [[İngiltere Millî Futbol Takımı|millî takıma]], en eski eleme usulü turnuvaya ([[FA Cup]]) ve en eski ulusal lige ([[Football League]]) sahiptir. Bugün, İngiltere'nin en üst düzey ligi olan [[Premier League]], dünyanın en popüler ve en zengin liglerinden biridir.<ref>[http://www.mirror.co.uk/sport/football/english-premier-league-is-the-richest-in-the-world-722944 English Premier League is the richest in the world] {{en icon}}</ref> Dünyanın en ünlü kulüplerinden olan [[Manchester United]], [[Liverpool FC]], [[Arsenal]] ve [[Chelsea FC]] gibi takımlar İngiltere'de bulunmaktadır.
 
[[İngiltere Millî Futbol Takımı]], bir defa [[FIFA Dünya Kupası|Dünya Kupası]]<nowiki>'nı</nowiki> kazanmıştır ([[1966 FIFA Dünya Kupası|1966'da]]). Toplamda 5 İngiliz ekibi de [[UEFA Şampiyonlar Ligi]]<nowiki>'ni</nowiki> birinci olarak tamamlamıştır.
 
== Kupa müsabakaları ==
Futbol piramidinin farklı seviyelerinden kulüplerin birbirleriyle karşılaştıkları bir çokbirçok kupa müsabakası bulunmaktadır. İki büyük kupa karşılaşması [[FA Cup]] ve [[İngiltere Lig Kupası]]'dır. Bu kupaları kazanan kulüpler [[UEFA Avrupa Ligi]]<nowiki>'ne</nowiki> katılmaya hak kazanır.
 
== Avrupa turnuvalarına katılım ==