"Tehcir Kanunu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SeyitA tarafından yapılan 16737784 sayılı değişiklik geri alınıyor. (Son olarak Vikikaynağı ekledim. Maddeleri her yerde aynıdır. Madde orada farklı burada farklı değildir. Değiştirmeyin.
(yalnızca türk tarafının kaynakları var. tarafsız değil, olaya iki taraftan da bakılarak yazılmamış.)
(SeyitA tarafından yapılan 16737784 sayılı değişiklik geri alınıyor. (Son olarak Vikikaynağı ekledim. Maddeleri her yerde aynıdır. Madde orada farklı burada farklı değildir. Değiştirmeyin.)
{{Taraflı|Şubat 2016}}
[[Dosya:Ottoman-Tehcir Law.jpg|250px|thumb|Tehcir Kanunu]]
'''Tehcir Kanunu''' veya (resmî adıyla '''Sevk ve İskân Kanunu''',<ref>http://fakulteler.atauni.edu.tr/ermenia/mndty.php?al=3</ref><ref>http://acikarsiv.ankara.edu.tr/fulltext/2133.pdf</ref>), 27 Mayıs 1915'te [[Meclis-isavaş Mebusan]]'dahâlinde kabuldevlet edilenyönetimine vekarşı [[Osmanlıgelenler İmparatorluğu]]'ndakiiçin [[Osmanlıaskerî Ermenileri|Ermenilerin]]birliklerce yerleşimtedbir yerlerini zorunlu göçle değiştirmekalmak için çıkarılan bir yasakanun. Bu kapsamda gerçekleştirilen zorunlu göçte yüz binlerce sivilin ölmesi daha sonradan sık sık [[ErmeniOsmanlı SoykırımıErmenileri]]ne olarakuygulanmıştır. anıldı<ref>http://tarih.tumders.com/1-dunya-savasinda-ermeni-sorunu-ve-tehcir-yasasi.html</ref>
<ref>http://www.turkcebilgi.com/tehcir_kanunu</ref> <ref>https://tr.wikisource.org/wiki/Tehcir_Kanunu</ref>
 
== İçerik==
Tehcir Kanunu olarak bilinen; fakat geçici kanun mahiyetinde olan ve asıl adı "Savaş zamanında hükümet uygulamalarına karşı gelenler için asker tarafından uygulanacak önlemler hakkında geçici kanun" Rumî takvime göre 14 Mayıs Miladi takvime göre 27 Mayıs 1915 tarihinde kabul edilmiştir. Kanun, 1 Haziran 1915 günü dönemin resmî gazetesi ''[[Takvim-i Vekayi]]'''de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
1.003

değişiklik

Gezinti menüsü