İçeriğe atla

İssos Muharebesi: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
|notlar =
}}
'''İssos Muharebesi''' ('''İssos Savaşı''' veya '''İssus Savaşı'''); MÖ 333 yılında, tarafları Pers Kralı [[III. Dara (Daryus)Darius]] ile Makedonya Kralı [[III. Aleksandros|Büyük İskender]] olan, bugünkü [[Erzin]]'in 7 km batısında bulunan İssos Ovası'nda, antik [[İssos]] şehri yakınlarında meydana gelmiştir.
 
== Savaşın nedenleri ==
* Makedonya kralı [[Büyük İskender]]'in hocası filozof Aristo'dan aldığı derslerden etkilenerek Antik Yunan kültürü'nü ([[Helenizm]]) dünyaya hakim kılmak için doğuya ilerlemesi.
* İskender'in bu amacına ve doğuya ilerlemesine karşı çıkan Pers Kralı [[III. DaraDarius]]'nınun, [[Adana]] üzerinden ilerleyen [[III. Aleksandros|Büyük İskender]]'i arkadan vurmak istemesi.
 
== Savaşın sonuçları ==
Adana üzerinden gelen [[III. Aleksandros|Büyük İskender]]'i arkadan vurmak için Antakya üzerinden gelen Dara, [[Aslanlıbeli]]'nden [[Nurdağı]]'nı aşarak ovaya inmiştir. Bu saldırıyı haber alan İskender karargahını İskenderun'da kurarak Dara'yı beklemiş, iki ordu MÖ 333'ün baharında İsos ovasında, Payas/Deliçay kenarında karşılaşmıştır.
 
Savaşı Büyük İskender kazanmıştır.
 
== Önemi ==
Pers imparatoru [[III. Darius]]'un yenilmesiyle, İskender İmparatorluğu genişledi ve Doğu Medeniyeti ile Batı Medeniyeti karşılaşma imkânı elde etti. Böylece medeniyetler tanıştı. Tarihten gelen Doğu-Batı Ayrımının temelleri bu olaya dayanır. Bu olaydan sonra her iki medeniyetin filozofları birbirlerinden etkilenmiş, bilim ve kültür gibi konularda ilerleme kaydedilebilmiştir. 21. yüzyılda da devam eden doğu-batı ilişkilerinin kökeninin bu savaş olduğu söylenebilir.
 
== Galeri ==
9.217

düzenleme