İçeriğe atla

"Knokke-Heist" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎top: düzeltme AWB ile
k (başlık düzenlemeleri)
(→‎top: düzeltme AWB ile)
}}
 
'''Knokke-Heist''', [[Belçika]]'nın [[Flemenkce]] konuşma topluluğu içinde [[Flaman Bölgesi]]'nde [[Batı Flandra]] ilinde [[Bruges]] arondismanında bulunan bir [[sahil]] kentidir. Knokke-Heist Belçika'nın kuzey batı kesiminde [[Hollanda]] sınırında Knokke-merkez, Heist-aan-Zee, Duinbergen, Ramskapelle ve Westkapelle kent, kasaba ve köylerinden oluşan bir belediyedir. Knokke-Heist nüfusu (2009 başı itibariyle) 33.897 kişi ve nüfus yoğunluğu km² başına 603 olup bu nüfus Knokke-merkez ve Heist arasında dağılmıştır. Knokk-Heist'in konumlandığı arazi "polder" olarak tanımlanmaktadır.
 
Knokke-Heist Belçika'nın zengin bir tatil beldesi olarak bilinmekte ve yaz sezonunda büyükçe tatilci kitlesini çekmektedir. Knokke'de uzun kumlu plajlar ve bir yanı apartımanlar ve zemin katlarında bulunan kafeler ve restoranlarla sıralanmış "Het Zoute/Le Zoute" adı verilen bir sahil yolu bulunmaktadır. Bu sahilde bulunan kumullar arasında çok sayıda yazlık konak ve villalar bulunmaktadır. Yine kumullarda çok özel "Royal Zoute Golf Klübü" vardır. Polderlerden birinde "Zwin" olarak bilinen bir tuzlu su bataklık arazisinde 158 hektarlık bir bir [[deniz kuşları]] cenneti ve doğa rezervi de bulunur.
 
Knokke-Heist yıllarca artistleri çekmiştir ve 40dan daha fazla özel galeri bulunmaktadır. 1886dan beri her yıl Temmuz'da bir hafta süren parasız "Kneistival" adlı bir müzik festivali organize edilmektedir.
1.325.688

değişiklik