İçeriğe atla

Tepebaşı: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
06.03.2008 Tarih ve 5747 Sayılı ‘’Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’’ gereği ilçe statüsüne dönüşmüş ve Çukurhisar, Muttalip Belde Belediyelerinin tüzel kişilikleri kaldırılarak ilçeye bağlanmıştır.
 
Tepebaşı, Eskişehir’i doğu-batı istikametinde ikiye bölen [[Porsuk Çayı]]’nın kuzeyinde kalmaktadır. Buraya 19. yüzyılda inşa edilmiş [[Eskişehir Surp Yerrortutyun Kilisesi|Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesi]] bugün ''Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'' olarak kullanılıyor.
 
Kentteki 2 üniversiteden birisi olan Anadolu Üniversitesi Tepebaşı sınırları içerisinde kalmaktadır. Ayrıca 1894 yılında kurulan ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ), Türkiye Cumhuriyetinin ilk fabrikalarından Eskişehir Şeker Fabrikası, hava platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu ve modernizasyonu alanlarında teknoloji üreten TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) ile geleneksel sanayi sektörlerinden olan çeşitli tuğla-kiremit fabrikaları ve un fabrikaları ve ilin 5 büyük Alış Veriş Merkezleri de Tepebaşı sınırları içerisinde bulunmaktadır.
886

düzenleme