İçeriğe atla

Emevî halifeler listesi: Revizyonlar arasındaki fark

k
Ufak düzenleme yapıldı
Değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
k (Ufak düzenleme yapıldı)
'''Emevî halifeler listesi''', Emevî Hanedanı'nın halifelik unvanına sahip olan hükümdarlarının yer aldığı liste. Emevî ismi [[Dört Halife]] döneminden (632-661) sonra [[İslam Devleti]]'ne egemen olan Emevî Hanedanı'nın kurucusu [[Muaviye]]'nin büyük-büyük-babası [[Ümeyye bin Abdişems]]'ten ve Mekkeli Kureyş kabilesine bağlı Ümeyye ailesinden gelmektedir. Muaviye, [[Ömer bin Hattab|Ömer]] döneminin sürdüğü 641'de Şam valisi olarak atanmış ve Suriye'yi denetimi altına almıştı. 661'de kurduğu halifelik devletinin başkenti de Şam'dı. Emevîler, [[Muhammed]]'in ölümünden sonra kurulan dört Arap halifelik devletinin ikincisidir. Kurulmasından sonra oldukça büyüyen [[Emevî Devleti]] bir imparatorluk haline gelmiş ve arazi yüzölçümü bakımından birbirine bağlı arazilerden oluşan imparatorlukların en büyük dördüncüsü olmuştur.
 
Muaviye'nin 661'de halifeliğini ilan etmesi ile son Emevî halifesi [[II. Mervan]]'ın 750'de [[AbbasîlerAbbâsîler]] tarafından bozguna uğratılması arasında geçen sürede on dört Emevî hükümdarı halifelik yapmıştır. Bunlardan ilk üçü olan Muaviye, [[I. Yezid]] ve [[II. Muaviye]] Ebu Süfyan bin Harb'ın soyundan geldiği için ''Süfyaniler kolu'' adını taşırlar. II. Muaviye'nin ardından gelen [[I. Mervan]]'la sülalenin diğer bir koluna geçildiğinden dolayı bundan sonra gelen diğer tüm Emevî halifelerine ''Mervanîler kolu'' adı verilmiştir.
 
Abbâsîler uzun süren bir propaganda dönemi ve 747'de açıkça başlayan savaş sonunda Emevî halifelerini 750'de Şam'dan atmışlardır. AbbasîlerinAbbâsîlerin ilk halifesi olan [[Seffah (Abbasi)|Ebu'l Abbas Seffah]] bütün Emevî Hanedanı mensuplarının öldürülmesini emretmiştir. Bu Emevî katliamından kaçabilen 10. Emevî Halifesi [[Hişam bin Abdülmelik]]'in torunu [[I. Abdurrahman|Abdurrahman]] [[Endülüs]]'e sığınmış ve [[Córdoba, İspanya|Kurtuba]]'da [[Endülüs Emevî Devleti]]'ni kurmuştur. Bu devletin sekizinci emiri olan [[III. Abdurrahman]], 929 yılında Bağdat'ta idare kuran AbbasîAbbâsî halifelerinin meşruluğunu kabul etmeyerek kendisini Endülüs Emevî halifesi ilan etmiştir.
 
== Süfyaniler kolu ==
117.369

düzenleme