İçeriğe atla

Thomas Hobbes: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(Yazım hatası düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği
Boş zamanlarını doldurmak için, 84 yaşında, [[Latince]] ve nazım olarak kendi yaşam öyküsünü kaleme almıştır. 87 yaşında, [[Homeros]] çevrisini yayımlamıştır. Thomas Hobbes felsefede [[materyalizm]]i, etikte haz ahlakını, siyasette [[monarşi]]yi benimseyen İngiliz [[filozof]]tur. En tanınmış eseri "[[Leviathan]]"dır. [[Leviathan]], [[Tevrat]]'ta geçen bir [[canavar]]ın adıdır ve Hobbes'ta her şeye egemen olan [[devlet]]in [[simge]]sidir.
 
Francis Bacon'ın [[ampirizm]] inden etkilenen Hobbes'a göre dünya [[mekanik hareket]] yasaları tarafından yönetilen cisimlerin bütünüdür. İnsan ve hayvan bu bütünün bir parçasıdır. Onların fiziksel ve ruhsal yaşamları da tümüyle mekanik hareket yasalarına bağlıdır. Bu bakımdan [[tanrı]], [[melek]], [[ruh]] diye bir şey yoktur. Bunlar [[imge]]lemin ürünüdür.
 
Hobbes'a göre [[evren]]de [[töz]] (cevher) olarak yalnızca '''[[madde]]''' vardır. Felsefenin konusunu bu madde ve maddenin biçim almış bir durumu olan cisimler oluşturur. Cisimler de ancak gözlem ve deney yoluyla incelenir. Maddenin dışında kalan Tanrı, melek, cin, şeytan, ruh gibi şeyler ise ilahiyata ait inanç konularıdır.
1.333.128

düzenleme