İçeriğe atla

"Don't Lie" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
}}
}}
"'''Don't Lie'''", Amerikan [[hip hop]] müzik grubu [[The Black Eyed Peas]]'in 2005 yılında yayınlanan ''[[Monkey Business]]'' adlı albümlerinden çıkan ikinci teklidir. Şarkı, 2006 yılında ''En İyi Grup Pop Performansı'' dalında [[Grammy Ödülü|Grammy Ödülü'ne]] aday gösterildi.
 
== Özellikler ve Başarılar ==
Şarkı [[will.i.am]], [[Stacy Ferguson|Fergie]], [[Taboo]], [[apl.de.ap]], C. Peters, D. Peters ve R. Walters tarafından yazıldı ve [[will.i.am]] tarafından bestelendi. Şarkıda Fergie'nin gruba katılımından önce bestelediği solo bir şarkıdan örnekler yer almaktadır.
 
Şarkı [[Billboard Hot 100|Amerikan müzik listesinde]] on dört, İngiltere'de altı numaraya kadar yükseldi. Şarkının başarısı, bir sonraki tekli ''[[My Humps]]'' ile aynı sıralarda yayınlanmasından dolayı azaldı. Yine Latin Amerika listelerinde iki numaraya yükselen ''Don't Lie'', grubun bu listedeki en başarılı şarkılarından biridir.
 
== Müzik videosu ==
Şarkının videosu grubun bir resmi ile başlar ve grup üyelerinin sırayla ritmik yürüyüşleri ve danslarıyla devam eder. Bunu [[yağmur ormanları]] ve gecekondu mahalleleri izler. İlk bölümde şarkı söyleyen [[will.i.am]], kendini eski kız arkadaşıyla kavga ederken bulur. Sonra vokal [[Fergie]]'ye geçer. Bu bölümde Fergie bikini üstü ve eteklik altıyla yürür ve şarkıyı söyler. Sonra sıra [[apl.de.ap]]'a ve en sonunda [[Taboo]]'ya geçer. Bu anda tüm kıyafetler ve mekân değişir ve tüm grup bir sahnede yerini alır. Sahnede geçen bölümlerden sonra kamera odaktan uzaklaşır ve baştaki fotoğraf tekrar görülür.
 
== Listeler ==
1.321.596

değişiklik