"Pablo Neruda" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
}}
[[Dosya:Pablo Neruda (1966).jpg|thumb|250px|right|Pablo Neruda]]
'''Pablo Neruda''' (asıl ismi: '''Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto''') ([[12 Temmuz]] [[1904]] Parral, [[Şili]] - [[23 Eylül]] [[1973]] [[Santiago]]), [[Şili]]li [[yazar]] ve şair.
 
=== Hayatı ===
Şili'de demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi.<ref>Tarn (1975) p13</ref> Annesini çok küçükken kaybetti. 13 yaşındayken yerel "La Mañana" gazetesindeki bazı makalelerle katkıda bulunmaya başladı. 1920'de "Selva Austral" isimli edebiyat dergisinde "Pablo Neruda" adıyla yazmaya başladı. Şair, bu takma ismi Çek şair [[Jan Neruda]]'da anısına seçmişti. Daha sonra bu isim yasal adı olarak kalmıştır. İlk kitabı ''Crepusculario'' 1923 yılında yayınladı. Sonraki sene şairin en tanınmış ve pek çok dile çevrilmiş olan eserlerinden '''Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı''' (''Veinte poemas de amor y una canción desesperada'') basıldı. Edebi çalışmalarına devam ederken, bir yandan da Santiago'daki Şili Üniversitesi'nde Fransızca ve pedagoji okudu. 1927-1935 arası hükümetin elçisi oldu ve Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid'te görev yaptı. Bu dönemde yazdığı şiirler ezoterik sürrealist şiir kitabı "Residencia en la tierra"da (1933) toplanmıştır.
 
İspanya İç Savaşı ve García Lorca'nın ölümü onu çok etkiledi ve önce İspanya sonra da Fransa'da Cumhuriyetçi harekete katılmasına neden oldu. Bu sırada şiirlerini topladığı Kalbimdeki İspanya (España en el corazón (1937)) üzerine çalışmaya başladı. Kalbimdeki İspanya iç savaş sırasında cephede basılması açısından önemlidir. Aynı yıl ülkesine dönen Neruda'nın daha sonraki eserlerini siyasi ve sosyal konular üzerine oluşturmuştur.
1939'da Paris'te İspanyol göçmenler için konsolosluk görevine getirildi. Meksika'daki konsolosluk görevi sırasında ''Canto General de Chile'''yi yazdı. Bu eserde bütün Güney Amerika kıtasının doğası, insanları ve tarihi yazgısı epik şiir şeklinde anlatılmaktadır. Eser, 1950'de Meksika'da basılırken, Şili'de de el altından yayınlandı. Yaklaşık 250 şiirin yer aldığı eser, on kadar dile çevrildi ve bu çeviriler yüzünden Neruda elçilik yaptığı ülkelerde zorluklar yaşadı.
 
1943'te Şili'ye dönen Neruda, 1945'te senatör seçildi ve [[Şili Komünist Partisi]]'ne katıldı. 1947'de Başkan González Videla'nın grevdeki madencilere yönelik baskıcı protestolarını protesto ettiği için, 2 yıl boyunca kendi ülkesinde kaçak yaşadı. 1949'da yurt dışına çıktı ve 1952'ye kadar çeşitli ülkelerde bulundu. Bu dönemde yazdığı eserler politik aktivitelerinin damgasını taşır. Örneğin ''Las uvas y el viento'' (1954) Neruda'nın sürgündeki günlüğü gibidir.
 
Yaşamı boyunca güçlü siyasi duruşuyla tanınan Neruda, ülkesindeki ve [[İspanya]]'daki [[faşizm]]e karşı durmuştur. 1970 yılında Şili başkanlığına aday gösterilmiş, ancak daha sonra başkan seçilen [[Salvador Allende]]'yi desteklemiştir. Allende seçilince Neruda'yı Şili'nin [[Fransa]] elçisi olarak görevlendirdi. [[1971]] yılında edebiyat dalında [[Nobel Ödülü]] aldı. 1972 yılında sağlık sorunları nedeniyle elçilik görevini bırakarak Şili'ye döndü.
 
Kendisi [[Nazım Hikmet]] adına Barış Ödülü almıştır. Bir kongrede Nazım Hikmet ile ilgili 'Onun (Nazım Hikmet'in) yanında biz şair bile olamayız' diyerek Nazım Hikmet'i övmüştür.
* El río invisible : poesía y prosa de juventud. – Barcelona : Seix Barral, 1980
* Cuadernos de Temuco : 1919-1920 / edición y prólogo de Víctor Farías. – Buenos Aires : Seix Barral, 1996
* Yo acuso : discursos parlamentarios (1945-1948) / edición a cargo de Leonidas Aguirre Silva. – Bogotá : *Editorial Oveja Negra, 2002
 
== Neruda'yla ilgili eserler ==
[[Kategori:Lenin Barış Ödülü sahipleri]]
[[Kategori:Şili Komünist Partisi]]
 
[[Kategori:Sürrealist şairler]]
1.320.303

değişiklik

Gezinti menüsü