İçeriğe atla

Numa Pompilius: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
k (Seçkin içerik şablonları kaldırılarak ilgili tanımlar Vikiveri'ye aktarıldı)
(düzeltme AWB ile)
Numa sonradan bilgeliği ve dindarlığıyla ünlendi; efsaneye göre su perisi [[Egeria (mitoloji)|Egeria]] ona akıllı bir kanun koyucu olmayı öğretmişti. Lütfunu göstermek için tanrı [[Jüpiter (mitoloji)|Jüpiter]], gök yüzünden [[Palatine tepesi]]'ne üzerinde kehanet harfleri bulunan ve Roma'nın kaderinin bağlı olduğu bir kalkan düşmesini sağlamıştır. Bu kalkanın önemini anlayan Kral Numa bu kalkana benzeyen onbir kalkan daha yaptırmıştır. Tanrı Jüpiter'in bu kutsal kalkanları ''ancilia'' diye adlandırılıyordu ve her yıl [[Salii]] rahipleri tarafından bir geçit töreniyle halka gösteriliyordu.
 
Efsanelere göre, Numa güneş ve ay yıllarına göre ayarlanabilen bir takvim yayınlamış ve ''[[Pontifex]]'' olarak adlandırılan rahiplerin ilk tüzüğünü oluşturmuştur. Plutarch, Numa tarafından oluşturulan diğer Roma kurumları üzerinde,'' "Numa, kendilerini Lacedaemonianların bir kolonisi olarak adlandırıan Sabinlerin soyundandır."'' diyerek Numa'nın Sabinlerle olan ilişkisine işaret eden bir [[Laconia]] etkisi olduğunu bulmuştur.
 
Numa'nın Roma'nın mevcut topraklarını ''pagi'' olarak böldüğü ve Roma'nın geleneksel meslek loncalarını kurduğuna inanılır:
:''"böylece, tüm insanları sanatçı ve esnaf olarak ayırmış, müzisyenler, kuyumcular, marangozlar, boyacılar, ayakkabıcılar, dericiler, pirinççiler ve çömlekçiler loncalarını oluşturmuş ve tüm diğer el sanatlarıyla uğraşan insanları da tek bir kurum altında toplamış, her lonca kendi uygun mahkemelerini, meclislerini ve dinsel adetlerini tayin etmiştir."'' (Plutarch)
 
Numa aynı zamanda [[Vesta bakireleri]] kurumunu da oluşturmuştur.
 
Numa, ''"Romalılara tanrıları insan ya da hayvan şeklinde betimlemeyi yasaklamıştır. Önceleri kutsal olarak herhangi bir imaj ya da heykel bulunmuyordu; Krallığın ilk 170 yılında tapınaklar ve diğer kutsal yerleri inşaa ettiler ancak içlerine hiçbir şekilde figür yerleştirmemişlerdir. İnsanları kutsal varlıkları ölümlü şeylerle tasvir etmenin dine saygısızlık olduğuna ve tanrıyı kavrayamacaklarını ancak anlayabileceklerine ikna etmiştir."'' (Plutarch)
1.332.802

düzenleme