"Bermuda" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(Arşiv bağlantısı eklendi)
(düzeltme AWB ile)
| dipnot7 =
}}
'''Bermuda''', tam adıyla '''Bermuda Adaları''' (diğer adıyla ''Somers Adaları''), [[Atlas Okyanusu]]'nda, [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'nin doğu ([[Kuzey Carolina]] eyaletindeki Hatteras Burnu'nun yaklaşık 900  km doğusunda) ve [[Karayipler]]'in kuzey açıklarında bir takımadadır. [[İngiltere]]'nin (Birleşik Krallık) denizaşırı topraklarından biridir. Ana ada olan Bermuda Adası dahil yedi, ana ada ile 150 küçük ada ve kayalıktan oluşur.
 
Toplam yüzölçümü 53,3  km²'dir. Başkenti [[Hamilton, Bermuda|Hamilton]]'dur, nüfus 65.000 civarındadır.
 
== Tarihçe ==
1515'te bölgeden geçen [[İspanyol]] [[doğabilimci]] [[Fernandez de Oviedo]]'nun keşfini vatandaşı Juan de Bermúdez'e dayandırdığı Bermuda'nın ne zaman keşfedildiği kesin olarak bilinmemektedir. 1609'da, İngiliz amiral Sir [[George Somers]]'in gelişine değin, adalara kimse yerleşmemişti. 1612'de bir beratla Londra Kumpanyası'nın malı oldu ve 60 İngiliz, göçmen olarak buraya gönderildi. 1616'dan başlayarak adaya getirilen Afrikalı ve Yerli köleler çok geçmeden nüfusça beyazlardan üstün duruma geldiler.
 
1684'te, [[Büyük Britanya]] hükümdarı ile [[Londra Kumpanyası]]'nın ortak yönetimine girdi. 1815'te başkenti, St. George'dan, Hamilton'a taşındı. 1834'te [[kölelik]] kaldırıldı. Bermuda, uzun yıllar özel ticaret gemilerinin sağladığı zenginliğe dayandı. [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'deki içki yasağı döneminde (1919-33) bir [[rom]] kaçakçılığı merkezi olarak belirli bir zenginliğe ulaştı. 20. yy'da ise önemli bir turizm merkezi olarak yeni bir gelir kaynağı kazandı. ABD hükümeti, 1941'de ülkedeki bir deniz ve hava üssünü 99 yıllığına kiraladı. 1797'de kurulan İngiliz garnizonu 1957'de adadan çekildiyse de, adada küçük bir deniz üssü kaldı. 1968'de, yürütme yetkisini büyük ölçüde yerel hükümete veren yeni bir anayasa hazırlandı.
 
1968'deki genel seçimlerden önce, ülke, tarihinde ilk kez ırk çatışmasından kaynaklanan şiddet olaylarına sahne oldu. Siyasî gerginlik, 1973'te Vali Sir Richard Sharples'in öldürülmesiyle doruğa çıktı. Yaşanan şiddet olayları, 1977'de devletin, fiilî ırk ayrımına son verme konusunda çaba göstermesini sağladı.
 
== Coğrafya ==
[[Kuzey Amerika]]'da, Kuzey [[Atlas Okyanusu]]'nun batısında, ABD'nin [[Kuzey Karolina]] eyaletindeki [[Hatteras Burnu]]'nun yaklaşık 900  km doğusunda yer alan adalar topluluğudur.İklimi ılıman ve nemlidir; kış ayları sert ve güçlü rüzgarlarla geçer. Şubat en soğuk aydır. [[Mercan]] resifleriyle çevrili olan adalarda, bataklıklar ve acı su gölleri, alçak tepeler vardır.
 
=== Doğal yapı ===
1.253.206

değişiklik

Gezinti menüsü