"V. Felipe" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
}}
 
'''V. Felipe''', (1700'e değin '''Anjou Dükü Philippe''' olarak da bilinir, d. 19 Aralık 1683, [[Versailles]], [[Fransa]] - ö. 9 Temmuz 1746, [[Madrid]], [[İspanya]]), 1700 ile 1746 arasında [[İspanya hükümdarları listesi|İspanya Kralı]] ve İspanya'da [[Bourbon Hanedanı]]'nın kurucusu.
 
'''V. Felipe''', (1700'e değin '''Anjou Dükü Philippe''' olarak da bilinir, d. 19 Aralık 1683, [[Versailles]], [[Fransa]] - ö. 9 Temmuz 1746, [[Madrid]], [[İspanya]]), 1700 ile 1746 arasında [[İspanya hükümdarları listesi|İspanya Kralı]] ve İspanya'da [[Bourbon Hanedanı]]'nın kurucusu.
 
 
==Yaşamı==
===Gençliği===
[[Dauphin Louis]] (Fransa Kralı [[XIV. Louis]]'nin oğlu) ile Bavyera Elektörü Ferdinand'ın kızı Maria Anne Christine de Bavière'in ikinci oğlu olarak [[Versailles Sarayı]]'nda dünyaya geldi.<ref>The New International Encyclopædia, p.14. Published by Dodd, Mead and Company, 1903.</ref> Önce Anjou Dükü unvanını aldı. Aynı zamanda İspanya Kralı [[IV. Felipe]]'nin soyundan geldiği için, İspanya'nın son [[Habsburg Hanedanı|Habsburg]] kralı olan ve hiç çocuğu bulunmayan [[II. Carlos]] tarafından, Fransa ile İspanya tahtlarının hiçbir zaman birleşmemesi şartıyla, İspanyol tahtına bağlı bütün toprakların ([[İspanya]], [[İspanyol Amerikası]], [[İspanyol Felemenki]] ve [[İtalya]]'nın bazı bölgeleri) varisi ilan edildi (1700).
 
===Hükümdarlığı===
====İspanya Veraset Savaşı====
{{Ana madde|İspanya Veraset Savaşı}}
Ama [[Fransa]]'nın iki tahtı birleştirmesinden çekinen öteki büyük Avrupa devletlerinin bu düzenlemeye karşı çıktı. Kısa bir süre sonra [[VI. Karl (Kutsal Roma İmparatoru)|Arşidük Karl]] İspanya tahtı üzerinde hak iddia etmesiyle [[İspanya Veraset Savaşı]] (1701-14) patlak verdi.
 
[[XIV. Louis]]'nin ajanları ([[Jean Orry]]) İspanya'da bir değişiklik yapmaya çalışırken, Felipe İtalya Seferi'ne katıldı (1703), sonra, 1705'te karaya çıkarak kendine taraftarlar bulan Arşidüke karşı İspanya'yı savunmak üzere geri döndü. İki kez Madrid'den kovulan (1706 ve 1710) XIV. Louis'nin torunu, büyükbabasına rağmen, [[Villaviciosa Muharebesi]]'nde kazandığı zaferle (Aralık 1710) güçlenerek, tahttan çekilmeyi reddetti; ama Katalonya ancak 1714'te boyun eğdi. Savaşın sonunda imzalanan [[Utrecht Antlaşması|Utrecht]] ve [[Rastatt Antlaşması|Rastatt]] antlaşmalarıyla Fransa tahtından vazgeçme ve İspanyol Felemenki, Milano, Napoli, Sardinya, Sicilya, Minorca ve Cebelitarık'ı bırakmak zorunda kaldı.<ref>[[Encyclopædia Britannica|Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition]]</ref>
 
Felipe'nin hükümdarlığının ilk 13 yılında, İspanya sarayı Fransa'nın nüfuzu altında kaldı; Fransa'nın Madrid büyükelçisi devlet konseyine doğrudan karışabilecek bir konum elde etti. Felipe, eylül 1701'de evlendiği [[Savoia'lı María Luisa]]'dan iki çocuğu (Luis ve Fernando) oldu. İlk karısının ölümünden (Şubat 1714) sonra, kendisine iki erkek çocuk daha (Carlos ve Felipe) veren, Parma dükünün yeğeni ve üvey kızı Prenses [[Isabel de Farnesio|Elisabetta Farnese]] (Isabel de Farnesio) ile evlendi (Aralık 1714). Tembel, çekingen ve sinirleri zayıf olan V. Felipe iki karısı ile "camarera mayor" olan Ursins Prensesi'nin etkisinde kaldı.
 
Felipe kısa sürede, İtalya'daki toprakları kendi oğullarına bağlama tutkusundaki Elisabetta'nın etkisine girdi. Farnesio, Ursins Prensesi ve Orry'nin görevlerine son verdi ve [[Giulio Alberoni]]'yi başbakan seçtirdi. Bunun üzerine, Felipe İtalya'yı yeniden fethe girişti, Sardinya ve Napoli'ye saldırdı (1717). Bu saldırı, İspanya'nın [[Avusturya Arşidüklüğü|Avusturya]], [[İngiltere]], [[Fransa]] ve [[Felemenk Cumhuriyeti]]'nden oluşan Dörtlü İttifak ile çatışmaya girmesine neden oldu. Passero Deniz Savaşı'ndaki yanilgiden (Ağustos 1718) sonra Dörtlü İttifak'a boyun eğmek zorunda kaldı.
 
===Tahttan feragati ve geri dönüşü===
[[Guillaume Dubois]]'nin isteğiyle Alberoni'yi görevinden uzaklaştıran (1719) ve Paris ile iyi ilişkiler kuran Felipe (bu arada sinir hastalığı giderek artıyordu), büyük oğlu Luis lehine tahttan feragat ettiyse de (10 Ocak 1724), Luis'in Ağustos 1724'te [[çiçek hastalığı]]ndan ölmesi üzerine yeniden başa geçti (31 Ağustos 1724).
Viyana Antlaşması'yla (1731) onaylanan Sevilla Antlaşması (1729), Isabel de Farnesio'dan olan büyük oğlu [[III. Carlos|Don Carlos]]'a (sonradan İspanya Kralı III. Carlos) [[Parma]], [[Piacenza]] ve [[Toscana]]'yı ele geçirme umudunu verdi. [[Polonya Veraset Savaşı]]'nda (1734-1736) İspanya'nın [[VI. Karl (Kutsal Roma İmparatoru)|VI. Karl]]'a karşı savaşması, kralın büyük oğlu Carlos'a Lorraineli François'ya kalan dukalıkları [[Napoli]] ve [[Sicilya]] ile değiştirmek (Viyana 1738) olanağını sağladı.
 
Bakan [[José Patiño]]'nun (ö. 1736) başlattığı ve Ensenada markisinin sürdürdüğü (1743-1746), deniz kuvvetlerinde ve sömürgelerdeki yenileştirme hareketi, İngiltere'nin savaş ilan etmesine yol açtı (1739). İngiltere, Felipe'nin, "geçiş izni"ni kötüye kullanan İngiliz kaçakçı gemilerini kıyı muhafızlarına kovalattırmasından ve askıya aldığı (1739) ''asiento'' ayrıcalığını 1749'da yenilenememesinden rahatsızdı. Felipe Fransa'ya yakınlaşmakla birlikte (Fontainebleau Antlaşması, 1743) İtalya'ya karşı yeni bir savaşa girmekten geri kalmadı ([[Avusturya Veraset Savaşı]]) ve bu savaşın sonunu göremeden öldü. Yerine oğlu [[VI. Fernando]] geçti.<ref>Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi</ref>
 
Felipe döneminin önemli gelişmelerinden biri de Fransız ve İtalyan danışmanlarca gerçekleştirilen yönetsel ve ekonomik reformlar oldu.
 
Yakın dost çevresi çok dar olan Felipe'nin ilgi duyduğu başlıca konular din, av ve müzik oldu. Hükümdarlığının son yıllarında sık sık sinir nöbetleri geçirdiğinden, devlet işleri büyük ölçüde karısının yönetimi altına girdi.
 
 
== Kaynakça ==
1.309.903

değişiklik

Gezinti menüsü