"Kurşun" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
k (85.98.51.210 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 94.123.194.49 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi. (TW))
(düzeltme AWB ile)
Kurşunun son katmanında 4 açık elektron olmasına rağmen, genellikle bileşiklerinde +4 yerine +2 değerlik alır. Çünkü kalan son 2 elektron kolayca iyonize olabilir. Nitrattan ve klorattan farklı olarak kurşun (II) tuzları suda çok daha az çözünür.
 
Kurşunun kararlı bileşiklerinde ([[kurşun tetra-etil]] veya [[tetramethylead]] gibi) kurşun direkt olarak bir karbon atomuna bağlanmıştır. Bu bileşikler kaynama noktaları, sırasıyla 110 °C ve 200 °C olan renksiz sıvılardır.
 
Yer kabuğunda bulunma sıklığı 12,5 g/t dur. Nabit (doğal) olarak bulunabilen metaller arasında yer alır. Kurşunun en çok rastlanılan cevherleri, sülfür minerali [[galen]] (PbS) ve onun oksitlenmiş ürünleri olan [[serüsit]] (PbCO<sub>3</sub>) ve [[anglezit]]tir (PbSO<sub>4</sub>). Bu mineraller arasında en önemli olanı galendir. Genel olarak [[sfalerit]] (ZnS), gümüş ve [[pirit]] (FeS<sub>2</sub>) ile birleşik halde bulunur.
 
== Bulunuşu ==
Kullanılmakta olan en eski metallerden biridir. [[Simya]]cılar kurşunu, en eski metal olarak düşünüp [[Satürn (gezegen)|Satürn]] gezegeniyle özdeşleştirmişler ve onun simgesiyle göstermişlerdir. [[Çanakkale]] yöresindeki tarihi "[[Abydos]]" şehrinde bulunan bir figür [[MÖ 3000]] yılına aittir. İlk üretim yapılan kurşun madenlerinden en iyi bilineni [[Balıkesir]]'de [[Balya]]-[[Karaaydın]] madenidir. [[Mısır]]'da eski Mısır medeniyetine ait kurşun borular bulunmuş ve kurşun lehimlerin çeşitli alanlarda kullanıldığı saptanmıştır. [[Fenikeliler]] [[Kıbrıs]], [[Sardunya]] ve [[İspanya]]'da kurşun madenleri işletmişlerdir.
 
Yer kabuğunda bulunma sıklığı 12.5 g/t dur. Nabit (doğal) olarak bulunabilen metaller arasında yer alır. Kurşunun en çok rastlanılan cevherleri, sülfür minerali [[galen]] (PbS) ve onun oksitlenmiş ürünleri olan [[serüsit]] (PbCO<sub>3</sub>) ve [[anglezit]]'tir (PbSO<sub>4</sub>). Bu mineraller arasında en önemli olanı galendir. Genel olarak [[sfalerit]] (ZnS), [[gümüş]] ve [[pirit]] (FeS<sub>2</sub>) ile birleşik halde bulunur.
 
== Elde edilişi ==
== Kullanım Alanları ==
* Akü imali
 
* Kablo izolasyonu
 
* Madde ve diğer ürünler
 
* Mühimmat
 
* Alaşımlar
 
* Kimyasal maddeler ve pigmentler
 
* Radyasyon yalıtımları
 
* Benzin katkısı
 
* 550&nbsp;°C'nin üstünde ortam havasında buharlaşır ve kondanse olmuş, kurşun oksit partikülleri olarak yayılır.
 
Kurşun, hava, su ve toprak yoluyla, solunumla ve besinlere karışarak biyolojik sistemlere giren son derece zehirleyici özelliklere sahip bir metaldir. Yüzbinlerce ton kurşun, kurşunlu petrolden elde edilen ve [[kurşun tetra-etil]] ((CH<sub>3</sub>CH<sub>2</sub>)<sub>4</sub>Pb) eklenerek [[oktan]] sayısı arttırılan yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlardan çıkan gazlarla dünya atmosferine boşaltılmaktadır. Atmosferden kurşun (büyük oranda metal oksitleri ve tuzları şeklinde) yağmurla tekrar yeryüzüne inerek çevremize her geçen gün daha fazla yayılmaktadır. Kurşun madenleri ve metal endüstrileri, akü ve pil fabrikaları, petrol rafinerileri, boya endüstrisi ve patlayıcı sanayii atık sularında da istenmeyen konsantrasyonlarda kurşun kirliliğine rastlanır. Pil fabrikası atık sularında 5,66 &nbsp;mg/l, asidik maden drenajlarında 0,02-2,5 &nbsp;mg/l, tetraetil kurşun üreten fabrika atık sularında 120-150 120–150&nbsp;mg/l organik, 66-85 66–85&nbsp;mg/l inorganik kurşun kirliliğine rastlanmıştır.
 
 
 
<gallery>
1.319.276

değişiklik

Gezinti menüsü