İçeriğe atla

Ekran kartı: Revizyonlar arasındaki fark

+
Değişiklik özeti yok
(+)
'''Ekran kartı''', [[bilgisayar]]ın [[görüntü]] vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici [[ISA (bilgisayar)|ISA]], [[VLB]], [[PCI]], [[AGP]] veya [[PCI-Express]] [[Veriyolu|veriyollarını]] kullanan PC kartları olarak veya [[anakart]] üzerinde [[chipset]] içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır.
Paylaşımlı ekran kartları verilen değer kadar RAM üzerinden kendi kullanımı için alan ayırmaktadır. Bu durumda RAM performansı düşecektir. Anakart üzerinde dahili olan yani Onboard Ekran Kartları genellikle kendi bellekleri olmadığı için paylaşımlıdır.
 
'''Örnek Ekran Kartı değeri :''' Up to 64 MB shared memory
Günümüzde ekran kartları için Gpu üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Nvidia ve AMD aralarındaki sürekli rekabetten dolayı her geçen gün Gpu mimarilerini güçlendirmekte ve kapasitelerini arttırmaktadır.
 
== Paylaşımlı ekran kartları ==
Paylaşımlı ekran kartları verilen değer kadar [[RAM]] üzerinden kendi kullanımı için alan ayırmaktadır. Bu durumda RAM performansı düşecektir. [[Anakart]] üzerinde dahili olan yaniekran Onboard Ekran Kartlarıkartları genellikle kendi bellekleri olmadığı için paylaşımlıdır.
 
== Bileşenler ==
* [[Görüntü işlemcisi]] ([[GPU]] ''Graphics Processing Unit'')
* [[Görüntü belleği]] veya [[Video-RAM]]
* [[RAMDAC]] (''Random Access Memory Digital/Analog Converter'')
* Harici görüntü kartları için bağlantı türü
== Tarih ==
[[Dosya:Ekran kartı.JPG|thumb|left|250px]|RIVA TNT 32 MB'lık görüntü kartı]]
 
Görüntü kartı ilk olarak seri üretilen [[Apple II]] [[Mikrobilgisayar]]'da kullanılmıştır. [[IBM]] firması 1981 yılında tek renge sahip görüntü kartına sahip PC'leri piyasaya sürmüştür (MDA [[Monochrome Display Adapter]]). Daha sonra Hercules firması 1982 yılında daha yetenekli görüntü kartı olan
[[Hercules Graphics Card]] adında ürününü piyasaya sürdü. İlk renkli görüntü standartları sırası ile
* 1981 yılında CGA ([[Color Graphics Adapter]]),
* 1984 yılında EGA ([[Enhanced Graphics Adapter]])
* PS/2 modeller için MCGA ve VGA ([[Video Graphics Array]])
 
1989 sonrası IBM firması görüntü kartı standardı geliştirmedeki gücünü yitirmiştir. Günümüzde bütün PC'lere ait ekran kartları VGA modunu (yani 16 renkli 640 x 480 piksel) desteklemektedir.
 
VGA standardını 1.280 x 1.024 piksel çözünürlüğe ve 16 Bit renk derinliğine sahip günümüz bilgisayarlarında kullanılan VESA ([[Video Electronics Standards Association]]) takip etmiştir.
 
[[SVGA]], [[XGA]] vb. gibi tanımlamalar daha sonra geliştirilen görüntü kartı standartlarını değil, monitor yani görüntü biriminin desteklediği çözünürlüğü tanımlamak için kullanılmakradır. (Örneğin XGA:1024 x 768 Piksel)
 
İlk başlarda yazı tabanlı (Text mode) geliştirilen görüntü modları daha sonra [[piksel]] tabanlı olarak geliştirilmeye başlanmıştır.
 
[[Dosya:Ekran kartı monitör bağlantı noktası.JPG|thumb|right|250px]|Görüntü kartı ile monitörün bağlandığı nokta]]
 
1990 yılında itibaren [[GPU|Görüntü işlemcisi]]ne (GPU ''Graphics Processing Unit'') sahip görüntü kartları geliştirilmeye başlanmıştır.
 
1996 yılında Kaliforniya'lı 3dfx Interactive tarafından 3D hızlandırıcılı [[3dfx Voodoo Graphics]] görüntü chipsetleri geliştirilmiştir. Bu chipsetler sayesinde bilgisayarlar ile 3. boyut aleminde geometrik şekillerin ve doku eşlemi (Texture mapping) işlemleri gerçekleştirilmiştir.
 
Artan 3D performans ihtiyacından dolayı Multi-GPU tekniği yani [[SLI]] ve [[Crossfire]] teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikler sayesinde birden fazla görüntü işlemcisi paralel olarak tek kart üzerinde bulunabilmektedir.
 
== Güç gereksinimi ==
Ekran kartlarının görüntü işleme gücündeki artış, aynı oranda güç gereksinimlerine de yansımıştır. Mevcut yüksek performans sınıfı ekran kartları büyük miktarda güç tüketmektedir. Merkezi işlemci birimi ve [[güç kaynağı]] üreticileri son zamanlarda verimliliğe daha fazla önem verirken; [[grafik]] işlemci birimlerinin güç ihtiyacı artmaya devam etmiştir, başka bir deyişle ekran kartı artık bir bilgisayardaki en fazla güç tüketen donanım olabilmektedir. Esasen güç kaynakları giderek güçlenmesine rağmen, PCI-Express ([[Pci-e]]) bağlantısının yarattığı kısıtlama nedeniyle güç destekleri 75 Watt ile sınırlıdır. Günümüzde, 75 Watt üzeri güç tüketen ekran kartları genellikle güç kaynağına direkt olarak bağlanma özelliği bulunan 6 pin (75 Watt) ya da 8 pin (150 Watt) kombinasyonlu soketler içerirler.
 
== Donanım arabirimleri ==
* IBM uyumlu
** [[ISA (bilgisayar)|ISA]]
** VeESA Local Bus
** [[PCI]]
** [[AGP]]
** [[PCI-Express]]
* Diğer bilgisayar platformları
** nuBus Apple Macintosh
** Zorro-Bus Amiga
 
== Harici görüntü kartları için kullanılan bağlantı türleri ==
* VGA-Out
* DVI-Out
* HDMI-Out
* Mini HDMI-Out
* Dısplay Port
* TV-Out
* Component-Out
* TV-In
* S-Video
 
{{Bilgisayar bileşenleri}}
 
[[Kategori:ABD icatları]]
[[Kategori:Bilgisayar birimleri]]