"Aydın Güven Gürkan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İç bağlantı düzeltisi
(İç bağlantı düzeltisi)
1981 yılında [[YÖK]] sistemini ve baskıları protesto ederek üniversiteden ayrıldıktan sonra, 1983 yılında politikaya atılan Gürkan, [[Halkçı Parti]]'den 17. dönem [[Antalya]] milletvekili seçildi. Gürkan, 1984'te HP'nin Genel Sekreterliği'ne, 1985'te partinin Genel Başkanlığı'na getirildi. Birleşme konusunda [[SODEP]] Genel Başkanı [[Erdal İnönü]] ile temaslar yürüterek, [[3 Kasım]] 1985’te gerçekleşen birleşmenin mimarlarından oldu. [[Sosyaldemokrat Halkçı Parti]] adını alan birleşik partinin ilk kurucu genel başkanı oldu ve bu görevi daha sonra Erdal İnönü'ye devretti. Aynı yılın Eylül ayında SHP Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Aydın Güven Gürkan, 29 Kasım 1987 tarihinde SHP Genel Başkan Yardımcılığı’na 2. kez getirildi.
 
Gürkan, 29 Kasım 1987 tarihinde yapılan genel seçimlerde parlamento dışında kalarak, aktif politikaya bir süre ara verdi. Daha sonra aktif politikaya yeniden dönen Gürkan, 30 Temmuz 1991 tarihinde yapılan kurultayda SHP Parti Meclisi üyeliğine seçilerek, parti tarafından yeniden aktif olarak görevlendirilmiş oldu. 1991 seçimlerinde [[İçel]]'den yeniden milletvekili seçildi. Partinin grup başkanvekilliğini üstlenen Gürkan, bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde de bulundu. Gürkan, [[2002]] yılında [[Yeni Türkiye Partisi (2002)|Yeni Türkiye Partisi]]'ne (YTP) katılmıştı.
 
[[Almanca]] ve [[İngilizce]] bilen Gürkan’ın, çeşitli ders notlarının yanı sıra yayınlanmış çok sayıda makalesi ve “Kalkınmanın sosyo-ekonomik Sorunları” adlı bir de kitabı bulunuyor.
39.353

değişiklik

Gezinti menüsü