"Ortak hukuk" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ablakkmervee (mesaj) tarafından yapılmış 15968243 numaralı değişiklikler geri getirildi. (TW)
(Statute yanlis yazilmisti, gereksiz buyuk harfler duzeltildi)
(Ablakkmervee (mesaj) tarafından yapılmış 15968243 numaralı değişiklikler geri getirildi. (TW))
 
== Tarihi Gelişimi ==
1066 yılında İngiltere'nin Normanlar tarafından istilasından sonra Normanlar bütün ülkede geçerli olacak bir hukuk sistemi yarattılar. Ülkenin her bir tarafına gezici yargıçlar gönderildi. Bu yargıçlar gittikleri bölgedeki örf ve adetleri de göz önünde bulundurarak hukuki sorunları çözmeye başladılar. Bu sistemdeki amaç ülkenin tamamının yargıçlar tarafından oluşturulan ortak bir hukuka sahip olmasıydı. '''Common lawLaw''' bu dönemde oldukça katı ve şekilciydi. Dava açabilmek için Lord Chancellor (Adalet bakanlarında biri)"writ"(ferman) almak gerekiyordu.
Common Law mahkemelerinde adeleti bulamayanlar ''"Tanrı aşkına ve merhameten (for the love of God and the way of charity)"'' Kral'a başvurmaya başladılar. Bu başvurularla ilgilenilmesi işi yine Lord Chancellor'a bırakılmıştı. 1474'de Common Law'ın hakkaniyet eksikliklerini gidermek için yeni bir mahkemeler sistemi kuruldu. Buna da '''equityEquity lawLaw''' dendi. Bu yeni mahkemelerde writ koşulu aranmıyor isteyenler bir dilekçeyle dava açabiliyordu.
19. yüzyıldan sonra ise yeni sosyal ve ekonomik koşullara uyum sağlayamayan Common Law ve Equitty Law'ın eksiklerini gidermek üzere '''statuteStatue lawLaw''' oluşturuldu. Bu yeni kurallar İngiliz Parlementosu yani yasama organı tarfından çıkarılmıştır.
 
Bugün ise '''commonCommon lawLaw''' sözcüğü bu üç sistemi birleştiren bugüne kadar uzanan bir hukuk sistemini anlatmak için kullanılır.
 
== Özellikleri ==
13.861

değişiklik

Gezinti menüsü