İçeriğe atla

"Hasan Enver Paşa" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Enver Paşa'nın hangi mektebi bitirdiği ve çocuklarının adlarını ekledim.
k (Enver Paşa'nın hangi mektebi bitirdiği ve çocuklarının adlarını ekledim.)
1857 yılında İstanbul’da doğdu. Babası, [[1848 Devrimleri]] sırasında Prusya'nın Polonya’yı işgali üzerine başlayan ayaklanmaya katıldıktan sonra [[Osmanlı İmparatorluğu]]’na sığınan ve "''Mustafa Celaleddin''" adını alarak [[Osmanlı Ordusu]]’nda görev yapan [[Konstantin Borzecki]]'dir (Lehçe: [[:pl:Konstanty Borzęcki|Konstanty Borzęcki]], d. [[1826]] - ö. [[1876]]).
 
Mekteb-i Sultani'yi bitirdikten sonra [[Paris]]’te eğitimmühendislik eğitimi gören Hasan Enver, Alman kökenli Osmanlı generali [[Mehmet Ali Paşa]]’nın veya '''Ludwig Karl Friedrich Detroit''''in kızı Leyla Hanım’la evlendi. Bu evlilikten beş çocuğu oldu. Celile Hanım (1879-1957), Mustafa Celaleddin (1880-1919), Münevver (1885-1942), Mehmet Ali (1892-1915) ve Sara. Kızlarından [[Celile Hanım]], şair [[Nâzım Hikmet]]’in, Münevver Hanım ise şair [[Oktay Rıfat]]’ın annesidir.
 
== Askeri hayatı ==
Hasan Enver, 1868'de 262 numarayla kaydolduğu Mekteb-i Sultani'yi 1875 yılında tamamlayarak mezun oldu. Daha sonra [[Harbiye Mektebi]]’ni bitirerek babası gibi Osmanlı subayı oldu. İlk görevi Avusturya ateşemiliterliği oldu. [[1897 Osmanlı-Yunan Savaşı]]’nı takip etmek için Yıldız Sarayı’nda kurulan Askeri Teftiş Heyeti’nin kuruluşunda bulundu, ardından Teselya’nın liman kenti Volos (Βόλος) ele geçirildikten sonra buradaki birliğin komutanlığına atandı.
 
[[1898]] yılında [[Küba]]’nın [[İspanya]]’ya başkaldırısını izlemek üzere görevlendirildi. Bu görevin nedeninin [[II. Abdülhamit]]’in [[Girit]] ayaklanması için değerlendirmek üzere benzer deneyimler edinilmesi olduğu iddia edilir.
5

değişiklik