"Henri Matisse" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
85.192.83.1 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Diyapazon tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
k (85.192.83.1 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Diyapazon tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
{{kaynaksız}} pene jajaja
{{Sanatçı bilgi kutusu
| name = Henri Matisse
1940’lı yıllar [[II. Dünya Savaşı]]’na ve onu giderek yatağa bağımlı hale getiren hastalığına rağmen yoğun bir şekilde üretmeye devam ettiği bir dönem oldu. ''Jazz'' adlı kitap için [[1947]] yılında gerçekleştirdiği, kesilmiş kâğıt üzerine guaj tekniğindeki çalışmalar Matisse’in yerleşmiş sanat anlayışının farklı bir sunumunu oluşturur. ''[http://www.abcgallery.com/M/matisse/matisse119.html İkarus]'' bu çalışmalardan belki de en tanınmış olanıdır. İlerlemiş yaşlarında gerçekleştirdiği çalışmalarından biri de [[1943]] yılından beri yaşamakta olduğu Vence’deki Rosarie Şapeli için yaptığı tasarımlardır. Kesilmiş renkli kâğıtlarla hazırladığı taslaklar şapelin vitrayları olarak uygulanmıştır. Ayrıca beyaz seramik yüzeyler üzerine siyah çizgilerle gerçekleştirdiği büyük ölçekler Meryem ve Çocuk İsa, Aziz Dominik ve Kutsal haçla ilgili desenler yer alır. Matisse hayatının son dönemlerinde kesilmiş renkli kâğıtlarla gerçekleştirdiği çalışmalara yoğunlaştı. İlerleyen yaşı ve onu neredeyse yatağa bağlayan hastalıklar eserlerini bu farklı teknikte uygulamasına neden olmuş olabilir. [[1952]] tarihli ''[http://www.abcgallery.com/M/matisse/matisse118.html Mavi Nü]'' bu eserlerden en tanınmış olanıdır.
 
==Dış bağlantılar==pene
* {{commonscat-ufak}}
 

Gezinti menüsü