"Felsefe" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
daha kısa ve öz yapıldı
(daha kısa ve öz yapıldı)
Etiketler: Görsel Düzenleyici değişikliği referans etiketleri kaldırıldı potansiyel vandalizm
{{Felsefe kenar}}
{{Uzman}}
'''Felsefe''' sözcüğü köken olarak [[Yunanca]] φιλοσοφία ''seviyorum, peşinden koşuyorum, arıyorum''sevgi anlamına gelen "phileo" ve ''bilgi, bilgelik'' anlamına gelen "sophia" sözcüklerinden türeyen terimin işaret ettiği entelektüel faaliyet ve disiplin. "phileo"=sevgi "sophia"=bilgi veya bilmek kelimelerinden türemiştir. Philosophia=bilgelik arayışı, bilgiyi sevmek, bilgi severlik, araştırmak ve peşinde koşmak anlamlarına gelmektedir. ''Filozof'' da [[Bilgelik|bilgeliğe]] ulaşmaya çalışan [[kişi]]dir.
 
Buna göre, felsefe [[Yunan]]lar için, ‘bilgelik sevgisi’ ya da ‘hikmet arayışı’ anlamına gelmiştir. Başlangıçtaki bu özgün anlama göre, her türden bilimsel araştırmacıya "filozof" adı verilmiştir.
 
Felsefe;tüm zamanlarda evreni anlama çabasıdır . Felsefe ''düşünce sanatı'' olarak da bilinir.
Felsefe; [[varlık]], [[bilgi]], [[gerçek]], [[adalet]], [[güzellik]], [[doğruluk]], [[akıl]] ve [[dil]] gibi konularla ilgili genel ve temel sorunlara ilişkin yapılan çalışmalardır.<ref>Jenny Teichmann and Katherine C. Evans, ''Philosophy: A Beginner's Guide'' (Blackwell Publishing, 1999), p. 1: "Philosophy is a study of problems which are ultimate, abstract and very general. These problems are concerned with the nature of existence, knowledge, morality, reason and human purpose."</ref><ref>[[A.C. Grayling]], ''Philosophy 1: A Guide through the Subject'' (Oxford University Press, 1998), p. 1: "The aim of philosophical inquiry is to gain insight into questions about knowledge, truth, reason, reality, meaning, mind, and value."</ref> Felsefe ''düşünce sanatı'' olarak da bilinir.
 
Filozofal yeni (farklı) sonuçlara varan ve bu sonuçları ifade etmek için yeni tanımlar ve yeni bilgi üreten kişidir. Filozoflar hayata yeni sözler, cümleler ve bilgiler koyarak insan yaşamında önemli bir yer edinmişlerdir. Öğüt verici bilgileri ile insanların hayatlarında daha kolay bir yaşam için uğraş vermişlerdir.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü