İçeriğe atla

"Kristal Gece" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi
(Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
[[Resim:DDR - Niemals wieder Kristallnacht.jpg|thumb|150px|[[Demokratik Almanya]]'da Kristallnacht anısına basılmış bir posta pulu.]]
 
'''Kristal Gece''' yahut '''Kırık Camlar Gecesi''' ([[Almanca]]: ''Kristallnacht''), [[9 Kasım]] [[1938]] gecesi [[Almanlar|Alman]] [[nasyonal sosyalizm|naziler]]ce, [[Yahudiler]]e ait ev, iş yeri ve [[sinagog]]lara yapılmış kanlı ve ölümcül saldırıların adıdır.
Bu saldırıların bahanesi [[Paris]]'teki bir [[suikast]]tı. 1938'de Almanya ülkede yaşayan 17 bin Polonyalı Yahudiyi sınırdışı etti. Polonya tarafından da ülkeye kabul edilmeyen bu kişiler iki ülke arasında sıkışıp kaldı, çoğu soğuk, açlık ve hastalıktan yaşamını yitirdi. Bu kaderi paylaşanların arasında kendi ailesinin de bulunduğunu öğrenen 17 yaşındaki [[Herschel Grynszpan]], Paris'teki Alman Büyükelçiliği'ni basarak karşısına ilk çıkan kişi Konsolos yardımcısı [[Ernst vom Rath]]'ı vurdu. Hitler'in sağkolu Goebbels, bunun planlanarak düzenlenmiş bir Yahudi komplosu olduğunu öne sürerek Alman ırkının öcünü alması gerektiğini konuşmalarında halka empoze etti. Yahudilere karşı arada sırada yapılan saldırıları öven Goebbels, partisinin bu tür saldırı girişimlerinin olmayacağını, ancak bu tür olayların olması halinde asla müdahale edilmeyeceğini basın yoluyla duyurdu. Sivil ajanların da halkı kışkırtmasıyla Kasım'ın 9'unu 10'una bağlayan gece kanlı saldırılara göz yumuldu. Polis ve itfaiye olaylara kasıtlı olarak müdahale etmedi. Olaylar yer yer 13 Kasım'a kadar sürmüştür.
1.546

değişiklik