İçeriğe atla

Adolphe Sax: Revizyonlar arasındaki fark

k
tek heceli, sert ünsüzle biten kelimeler ünsüz yumuşamasına uğramayabilir. "Flüdü" yerine "Flütü" daha uygun. ("Südü" değil "Sütü", "Tobu" değil "Topu" gibi...)
(Düzeltmeler yapıldı.)
k (tek heceli, sert ünsüzle biten kelimeler ünsüz yumuşamasına uğramayabilir. "Flüdü" yerine "Flütü" daha uygun. ("Südü" değil "Sütü", "Tobu" değil "Topu" gibi...))
'''Antoine-Joseph "Adolphe" Sax''' ([[6 Kasım]] [[1814]] – [[4 Şubat]] [[1894]]) günümüzde kullanılan haliyle [[saksafon]]u icat eden ve ilk kullanan mucit.
 
[[Belçika]]'nın [[Dinant]] şehrinde doğmuştur. Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı. Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdüflütü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmıştır. Sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Royal School of Singing'e gitmiştir.
 
Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe'da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Adolpe'un ilk önemli icadı [[klarnet|bas klarnet]]te tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Adolf'a aittir.
1

düzenleme