"Resim" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
'''''İslam'da resim'';''' Allah'ın, yarattıklarını taklit etmeyi insanoğluna yasakladığı sanıldığı için İslami resimler 18. Yüzyılın ortalarına kadar daha çok soyut desenler ve yazının şekillendirilmesi [[Hat sanatı]], [[Ebru]] ve [[minyatür]] ile sınırlı kalmıştır.
 
'''[[Rönesans]]'tan''' sonra dini konuların dışına çıkılmaya başlanmış, ressamlar eserlerine vermek istedikleri anlamlara göre nüanslar katmaya başlamışlardır. Rönesans ile canlanan ve doğayı inceleyerek, detaylı şekilde, olduğu gibi resmetme arzusu [[perspektif]] tekniğinin geliştirilmesine yol açmıştır. [[Leonardo da Vinci]]'nin [[anatomi]] analizleri eşsizdireşsiz kabul edilir.
 
'''''Osmanlı'da resim sanatının yerleşmesi'':''' [[1860]]-[[1869]] döneminde, [[Paris]]’te [[Jean-Léon Gérôme|Gérôme]]’un öğrencisi olan [[Osman Hamdi Bey]], ülkesine döndükten sonra gerçekleştirdiği yapıtlar ve [[Sanayii Nefise Mektebi]]'ni kurmasıyla birlikte, resim sanatı [[Doğu toplumları]]nda yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde, [[dünya resim tarihi]]nin önemli bir parçası olarak kabul edilen pek çok Türk ressam bulunmaktadır.
54

değişiklik

Gezinti menüsü