İçeriğe atla

"Nükleer enerji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k (Bot: Migrating 1 langlinks, now provided by Wikidata on d:q12739)
'''2)''' 1979 yılında [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'de meydana gelen Three Mile Island kazası; normal bir işletim arızası, ekipman kaybı ve operatör hatası ile kazaya dönüşmüş, ancak kısmi reaktör kalbi ergimesi meydana gelmesine rağmen reaktörü çevreleyen beton koruyucu kabuğun sayesinde çevreye ciddi bir radyasyon sızıntısı olmadığı söylenmiştir.
 
'''3)''' 1986 yılında Ukrayna'da meydana gelen [[Çernobil reaktör kazası]]; tek kelimeyle bir faciadır. Kazanın nedenleri; operatörlerin güvenlik mevzuatına aykırı olarak santralde deney yapmaları sonucunda reaktördeki ani güç artışı, reaktörde aşırı basınç oluşumu ve santral tasarımında derinliğine güvenlik prensibine aykırı olarak, reaktörü çevrelemesi gereken bir beton koruyucu kabuğun inşa edilmemiş olması olarak özetlenebilir.
 
'''4)''' 2011 yılında Japonya'da meydana gelen [[Fukuşima I Nükleer Santrali kazaları]] Fukuşima I Nükleer Santrali kazaları 9.0 büyüklüğündeki 11 Mart günü olan 2011 Tōhoku depremi ve tsunamisi sonrasında meydana geldi. Honşu adası açıklarında meydana gelen bu deprem,[6] Japonya'da büyük bir tsunamiye yol açtı. [[Tsunami]] Japonyaya çok büyük zarar verdi, ve nükleer enerji santrallerinde arızalar meydana getirdi.
Anonim kullanıcı