İçeriğe atla

"Jack Sparrow" sayfasının sürümleri arasındaki fark

adından önce kaptan denmeli
(adından önce kaptan denmeli)
Etiketler: Görsel Düzenleyici tanım değiştirme
| Boy = 1,78 m (5 ft 10 in)
}}
'''Kaptan Jack Sparrow''', [[Gore Verbinski]] tarafından yönetilen [[Walt Disney]] yapımı [[Karayip Korsanları]] film serisinde [[Johnny Depp]] tarafından canlandırılan kurgusal bir karakter.
 
Serinin ilk filmi olan [[Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti]] ile tanındı, ardından devam filmi olarak [[Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı]], [[Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu]] ve [[Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde]] filmlerinde yer aldı. Ayrıca Sparrow adına yazılmış bir çocuk kitabı bulunmaktadır; [[Karayip Korsanları: Jack Sparrow|Karayip Korsanları: Kaptan Jack Sparrow]], bu kitapta Jack'in çocukluk dönemleri anlatılmaktadır. Aynı zamanda, karakter çok sayıda [[video oyunu]]nda yer edinmiştir: Disney's Pirates of the Caribbean Online gibi.
 
Başlangıçta Sparrow, [[Will Turner]]'a ([[Orlando Bloom]]) rehberlik eden bir düzenbaz olarak tasarlandı, ama Johnny Depp,Kaptan Jack Sparrow karakterinin ağırlığını değiştirmeyi başardı. Göz alıcı ve eksantrik yorumuyla, [[Pepe Le Pev]] ve [[The Rolling Stones|Rolling Stones]] gitaristi [[Keith Richards]]'dan esinlenerek Jack'i oluşturdu ve Kaptan Sparrow bir kahramana dönüştü. Depp üçlemenin ilk filmindeki başarısıyla en iyi aktör olarak ilk [[Akademi Ödülleri|Akademi Ödülü]] adaylığını aldı.
 
== Geçmişi ==
Kaptan Jack Sparrow'un geçmişi konusunda filmlerde çok fazla bilgi verilmemekle birlikte, kendisinin Karayip Korsan Lordu olduğu, babası Kaptan Teague Sparrow'un da kendisi gibi korsan olduğu ve Korsan Lordları arasında büyük bir itibar gördüğü bilinmektedir.
 
Jack geçmişte Siyah İnci'yi denizden çıkarıp yüzdürmesi için Davy Jones ile anlaşmış, karşılığında da 13 yıl sonra ruhunu vermeyi kabul etmiştir. Fakat Siyah İnci'nin yüzdürülmesinden iki yıl sonra tayfalar Hector Barbossa önderliğinde isyan edince Jack çok sevdiği gemisinden atılıp, ıssız bir adaya -Barbossa'nın tabiriyle- vali tayin edilmiştir. Kaptan Jack adadan kurtulduğunda bu kaçışıyla ün kazanmış ve hakkında türlü hikâyeler anlatılır olmuştur. Kaptan Jack'in çok özel bir pusulası vardır bu pusula kuzeyi değil elinde bulunduğu insanın o an en çok istediği şeyi gösterir. Bu yüzden özelliğini bilmeyen insanlar tarafından bozuk zannedilmektedir. Jack bu pusulayı Tia Dalma'dan (calypso) bir çuval altın karşılığında almıştır
 
Kaptan Jack bunları ne tam anlamıyla doğrulamakta, ne de inkar etmektedir.
 
== Karakter Özellikleri ==
Anonim kullanıcı