"Şampiyon (film, 1979)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
değişiklik özeti yok
k
Yıllar önce ringlerden uzaklaşmış olan eski boks şampiyonu Billy ([[Jon Voight]]) karısından ayrılmış ve kendisine adeta tapan küçük oğluyla ([[Rick Schroder]]) birlikte yaşamakta önemsiz maçlara çıkarak içki parasını denkleştirmektedir. Bu esnada ortaya çıkan eski karısı çocuğun vekaletini isteyince iyice yaşlanmış ve çaptan düşmüş bu eski boksör oğlunu tekrar kazanmak için ringlere geri dönecektir.
 
Sinema tarihinin en çok göz yaşıgözyaşı döktürmüş filmlerinden biri olan "Şampiyon" açıkça duygu sömürüsü yapmaktadır ama bunu Zeffirelli'nin ustalığı ile oldukça düzeyli bir şekilde yapar. "Şampiyon" [[1931]] tarihli [[King Vidor]] filmi [[The Champ (film, 1931)|The Champ]]'ın yeniden çevrimidir, filmin başrol oyuncusu [[Wallace Beery]] o filmdeki rolü için Oscar kazanmıştı. [[1953]] tarihli [[The Clown]]'ın da (''Tr: Palyaço'') bir yeniden çevrimi sayılır. O film de yine Frances Marion'un aynı hikâyesinden uyarlanmıştı ama o filmde Jon Voight'in rolünü oynayan başrol oyuncusu [[Red Skelton]] boksör değil palyaçoydu.Sert bir spor dalı olan boksu konu eden bu melodramatik filmin oldukça seyrek rastlanan da bir tarzı vardır, duygusallık dozu oldukça yüksek olan film için "kadınlar için çevrilmiş bir boks filmi" ifadesi kullanılmıştır.<ref>http://www.allmovie.com/cg/avg.dll?p=avg&sql=1:8845~T1</ref> Filmin tanıtım sloganı ise şöyleydi; "Şimdiye kadarki en dokunaklı aşk üçgeni - bir baba, oğlu ve aralarına giren kadın."
 
Film Türkiye'de Türkçe dublajlı olarak gösterime verildiğinde Jon Voight'i [[Mümtaz Sevinç]], Rick Schroder'i [[Asuman Oral]], Faye Dunaway'i ise [[Olcay Poyraz]] seslendirmişlerdi. Seslendirme yönetmeni ise [[Ayşegül Girgin]]'di.<ref>Günün gazete ve dergi kupürleri</ref> Film Türkiye'de de büyük ilgi gördü aylarca gösterimde kaldı, televizyonda da gösterildi.
1.140

değişiklik

Gezinti menüsü