İçeriğe atla

Bozkır: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: + ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(İçerik eklendi.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
(Gerekçe: + ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi)
[[Dosya:Steppe of western Kazakhstan in the early spring.jpg|240px|thumb|Batı Kazakistan'da ilkbahar başlarında bozkırdan bir görünüm]]
'''Bozkır''' veya diğer adıyla '''step'''([[Rusça]] :степь/step), [[kıta]]ların iç bölgelerinde yağış miktarı 500-300 mm’ye düştüğü zaman ormanlar yerini otsu bitkilere ve çalılara bırakır. Bozkır kuşağı denen bu bölgelerde görece [[kuraklık|kurak]], ama çok sıcak olmayan yazları çok soğuk kışlar izler. Doğu [[Avrupa]]'nın güneyinden [[Asya]]’nın içlerine doğru uzanan bozkır kuşağı [[Kuzey Amerika]]’nın ortabatısında preri, [[Güney Amerika]]’da pampa adıyla anılır. Kuraklığın süresine göre buralarda birkaç [[santimetre]] yüksekliğindeki otlardan, soğanlı ve yumrulu bitkilere kadar değişen bitki türleri yetişir. İçinde yetişen bitki türlerine göre adlar alan bu alanlarda günümüzde daha çok [[buğday]] [[tarım]]ı yapılır. Bu bozkır kuşağından sonra iç bölgelerdeki [[çöl]]ler başlar.
 
Bozkırlarla özdeşleşmiş olan ve bozkırda nasıl yaşayacağını iyi bilen bir millet olan moğol ve türkler kıl çadırlarda yaşamış bir avcı ğöçebe topluluktur. Yazın Sıcaktan Koruyan ve kışın soğuktan koruyan [[otağ]] denen bu kıl çadırlar keçi kılından elde edilir.
[[Kategori:Step| ]]
126.191

düzenleme