İçeriğe atla

Dizi (televizyon): Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
k (85.106.199.220 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Fenerli1978 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Değişiklik özeti yok
{{Diğer anlamı|Dizi (anlam ayrımı)}}
 
'''Dizi''', veya '''Uzun Metrajlı Film''' yada '''Dizi Film''' [[televizyonTelevizyon|televizyonda]]da belirli bir periyoda göre, genellikle haftada bir ve bazen günde bir parçalar halinde yayınlanan TV programlarınafilmlerine verilen addır. Hafta içiHaftanın her gün yayınlanan dizilere arkasıGünlük Dizi denir haftada 1 gün yayınlanan dizilere ise Haftalık yarınDizi dadenir denilebilir. Dizinin bir kerede yayınlanan kısmına '''bölüm''' adı verilir.
 
Dizilerin bir yılın sonbahar ya da yaz döneminde başlayan ve gelecek senenin baharında biten bölümlerine ise sezon denmektedir. Dizilerin 30 dakika, 45 dakika, 60 dakika, 90 dakika ve 120 dakika gibi süreleri vardır. SezonlardaHaftalık Dizi Sezonlarında bölüm sayısı, genellikleen az 20-40 bölümdür, ancak bazı [[Televizyon programı|program]]ların birkaç bölümden oluşan sezonları olabileceği gibi, Haftalık Dizi Sezonlarında bölüm sayısı en fazla 60-80 bölümden oluşan sezonları da olabilir. Ama günlük dizi sezonlarında bölüm sayısı en az 200-300 bölümdür günlük dizi sezonlarında bölüm sayısı en fazla 500-600 bölümdür. Yılın başından başlayan ve yılın sonuna kadar süren sezonlar da olabilir. Diziler [[aksiyon]], [[dram]], [[komedi]], [[gerilim]], [[bilim-kurgu]], [[hiciv]] ve [[animasyon]] gibi türlerden oluşur. Bazı diziler ünlü bir [[roman]]dan yola çıkılarak yapılır. Televizyon tarihinde ün yapmış ve uzun yayın başarıları ile tanınmış programlar da vardır.
 
{{Televizyon-taslak}}
Anonim kullanıcı