İçeriğe atla

"Enrico Macias" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Biraz daha ayrıntı.
k (Biraz daha ayrıntı.)
}}
 
'''Enrico Macias''' (d. Gaston Ghrenassia, 11 Aralık 1938), [[Cezayir]]'in [[Konstantin|Konstantin (şehir)]]'de kentinde doğdu. [[YahudiCezayir|Cezayirli]] kökenli [[CezayirYahudi]] asıllıkökenli [[Fransız]] şarkıcıdır.
 
Babası Arap-Endülüs müziği türü olan Maluf kemancısı olan Macias, 15 yaşındayken, daha sonra kayınbabası olacak olan Cheikh Raymond Leyris'in Orkestrasındaorkestrasında çalmaya başladı. Mesleğineİş yaşamına öğretmen olarak başladı, amaancak bu arada gitar eğtimineçalışmalarını devamda ettisürdürdü.
 
1961 yılında, [[Cezayir Bağımsızlık Savaşı]] kızışırken, Yahudi ve Avrupa kökenliler içingenellikle hayatFransa'nın tehlikeliyanını birtuttular, halbu aldınedenle vede başlıcabağımsızlık hedefyanlılarının oldulartepkisini çektiler. Kayınpederi22 olanHaziran Yahudi1961'de kökenli müzisyenkayınbabası Cheikh Raymond Leyris 22bağımsızlığa Hazirankarşı 1961olduğu ve Fransa'denın suikasteyanını kurbantuttuğu gidince,için öldürüldü. Bunun üzerine şarkıcı 29 Temmuz 1961'de, karısı Suzy ile Cezayir'iden terk edip veayrılıp Fransa'ya sürgüne gitti.<ref>[http://www.rfimusic.com/artist/chanson/enrico-macias/biography RFI Music biography]</ref> O zamandan beri Cezayir'e dönmesine izin verilmemiştir.<ref>[http://haber.gazetevatan.com/0/149474/30/Haber "Cezayir ile Fransa arasında Enrico Macias gerginliği"] Gazete Vatan, 30.11.2007</ref><ref>[http://www.mediaslibres.com/tribune/post/2007/11/26/382-enrico-macias-persona-non-grata "Enrico Macias persona non grata"] Medias Libres, 26.11.2007</ref>
 
Fransa'ya geldikten kısa bir süre sonra Paris'e yerleşen Macias, iş yaşamını müzik alanında sürdürmeye karar verdi. Önceleri Arap Maluf parçalarını Fransızcaya çevirip söylemeyi denedi. Daha sonra yeni Fransızca parçalar yaparak kafelerde ve kabarelerde seslendirmeye başladı. Genel olarak Fransa'da Arap-Endülüs müziğinin, Arap-Musevi müziğininb bir yorumcusu olarak tanındı. Bu dönemde adını Gaston Ghrenassia'dan 'Enrico Macias'a çevirdi.
1960'larda başlayan müzikal kariyerinde, 50 yılı geride bırakmıştır. Yıllar yılı yayınlamış olduğu yüzlerce kayıtla milyonlarca satış gerçekleştirmiş olan sanatçı sadece Fransa'da değil Avrupa'nın pek çok farklı ülkesinde geniş bir dinleyici kitlesine sahiptir. Bestelemiş ve/ veya seslendirmiş olduğu pek çok eser Türk sanatçılar tarafından da seslendirilmiştir.
 
1962 Yılında Cezayir'den Fransa'ya gelirken gemide bestelediği "Adieu mon pays" ("Hoşçakal ülkem") adlı parçayı yayınladı. Parçayı TV'de seslendirmesi parçanın bir günde Fransa'da tanınmasını sağladı. Bunun sonucu olarak ilk Fransa turunu 1963'te Paola ve Billy Bridge'in alt şarkıcısı olarak yaptı. 1964 Yılında da Türkiye, İsrail ile Yunanistan'da ilk yurtdışı dinletilerini verdi. Bunu Güney Avrupa ülkelerindeki, Sovyetler Birliği, Japonya ve daha sonra ABD ile Kanada'daki dinletileri izledi. Şarkıları daha çok Fransızca konuşulan ülkelerde ve eski Fransız sömürgelerinde tutuldu. Türkiye'de de bir dönem çok tanınan şarkıcının birçok şarkısı Türk şarkıcılarca Türkçe seslendirildi.
 
İsrail'e olan sevgisi, desteği ile bilinen Enrico Macias, 14 Şubat 2007'de Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağcı Nicolas Sarkozy'yi desteklediğini açıklamıştır. Genel olarak sol görüşlü olarak bilinen şarkıcı, bu desteğinin nedeni olarak sosyalist aday Ségolène Royal'in İsrail ile Hizbullah'ı eşit düzeyde görmesi olarak açıklamıştır.
 
== Diskografi ==
513

değişiklik