İçeriğe atla

Andry Rajoelina: Revizyonlar arasındaki fark

Düzenleme yapılmıştır
(Andry_Rajoelina_6_December_2011.png adlı dosya, JuTa tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:No permission since 4 June 2015)
(Düzenleme yapılmıştır)
{{Makam sahibi bilgi kutusu
'''Andry Nirina Rajoelina''' (d. [[30 Mayıs]] [[1974]]), [[Madagaskar]] Yüksek Geçici İdaresi Başkanıydı. Bir siyasi kriz sırasında 21 Mart 2009 tarihinde cumhurbaşkanı oldu. 2013 yılında düzenlenen uluslararası genel seçimlerin ardından 25 Ocak 2014 tarihinde istifa etti.
|isim=Andry Rajoelina
|resim=Andry Rajoelina - US Embassy Nov 2008.png
<!-- Makam Bilgileri -->
|sıra=10.
|makam=Madagaskar Devlet Başkanı
|dönembaşı=17 Mart 2009
|dönemsonu=25 Ocak 2014
|başkanyardımcısı=
|öncegelen=[[Marc Ravalomanana]]
|sonragelen=[[Hery Rajaonarimampianina]]
<!-- Kişisel Bilgiler -->
|doğum_tarihi=30 Mayıs 1974
|doğum_yeri=[[Antananarivo]]
|ölüm_tarihi=
|ölüm_yeri=
|partisi =
|eşi=
|imza=
}}
 
'''Andry Nirina Rajoelina''' (d. 30 Mayıs 1974, [[Antananarivo]]), Madagaskarlı iş adamı ve siyasetçi. Rajoelina, [[Afrika]] ada ülkesi [[Madagaskar]]'da 2009 ile 2014 yılları arasında geçici görev olarak devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.
2009 yılında Halkın protestoları sonucu Devlet Başkanı [[Marc Ravalomanana]] istifaya zorlandı. Rajoelina Madagaskar parlamentosu yüksek mahkemesi yargıçlarını değiştirdi ve 21 Mart 2009 tarihinde Yüksek Geçici İdaresi Başkanı olarak görevi için yemin etti. Rajoelina Aralık 2007 - Şubat 2009 tarihlerinde de Madagaskar'ın başkenti [[Antananarivo]] Belediye Başkanlığı yaptı.
 
Rajoelina varlıklı bir ailenin üyesi olarak Madagaskar'ın ilk reklam ajansı olan ''Injet'' ajansını ve VIVA isimli radyo ve televizyon kanalını kurmuştur. 2007 yılında siyasete atılan Rajoelina, başkent Antananarivo'nun belediye başkanlığı görevine seçilmiştir. 2007 yılında gerçekleştirilen seçimlere bağımsız aday olarak katılan Rajoelina, oyların %63,3'ünü elde ederek belediye başkanı olmuştur.
Rajoelina, Afrika hükümetlerinin en genç devlet başkanı ve [[Karadağ]] başbakanı [[Igor Lukšić]]'den sadece iki yaş büyük olarak dünyanın en genç ikinci devlet başkanıdır. 17-18 Kasım 2010 tarihinde başarısız bir askeri darbe girişimi oldu ve bunun için meydan okudu.
 
27 Ocak 2009 tarihinde devlet başkanı [[Marc Ravalomanana]]'nın sürgündeki eski devlet başkanı [[Didier Ratsiraka]]'nın bir konuşmasını yayınlayan ''TV Viva'' kanalını kapatma kararını vermesi neticesinde iktidarına karşı protesto gösterileri gerçekleştirilmiş, bu gösterilere karşı güvenlik güçlerinin açtığı ateş neticesinde de 30 kişi hayatını kaybetmiştir. Gösterileri organize eden TV Viva'nın sahibi olan belediye başkanı Andry Rajoelina askeri de kendi safına çekerek kendi önderliğinde bir hükumet kurulduğunu açıklamış, bu açıklama hukukçular tarafından darbe olarak yorumlanmıştır. Rajoelina'nın açıklaması sonrası devlet başkanlığı sarayına yürüyen destekçileri güvenlik güçleri ile çatışmış, Ravalomanana'da görevini bırakarak [[Güney Afrika Cumhuriyeti]]'ne sürgüne kaçmıştır.<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7948196.stm Ravalomanana ülkeyi terk etmiştir]</ref> Rajoelina kendisinin ilan ettiği geçici hükumet ile yönetimi ele almış, 2010 yılında gerçekleştirilen yeni anayasa referandumu sonrası görevi yeni seçimler yapılana kadar devam edeceğini ifade etmiştir. 2011 yılının ilkbahar aylarında yapılması planlanan yeni devlet başkanlığı seçimleri birçok kez ileri bir tarihe ertelenmiş, iki yıllık bir gecikmenin sonucunda seçimlerin ilk turu 25 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirilmiş, en yüksek oyu alan iki aday arasında da gerçekleştirilen ikinci turun 20 Aralık 2013 tarihinde yapılması sonrası geçici olarak oturduğu devlet başkanlığı makamını beş yılın sonunda 25 Ocak 2014 tarihinde yeni devlet başkanı [[Hery Rajaonarimampianina]]'ya teslim etmiştir.<ref>[http://www.voanews.com/content/reu-madagascar-court-confirms-ex-finance-minister-rajaonarimampianina-president-elect/1832208.html Rajaonarimampianina yeni devlet başkanı]</ref>
==Hayatı==
 
Rajoelina'nın kişisel serveti karısının ailesinin zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Bir albayın oğlu olan Rajoelina, lise öğrenimini terk etmiş, Antananarivo'nun etrafında çeşitli kulüp ve barlarda bir disk jokey olarak çalışmaktaydı. Yakın zamanda kendi radyo istasyonu olan Viva Radyo ile başarılı bir reklam şirketi kurduktan sonra önem kazanmıştır.
Rajoelina, 2013 yılında gerçekleştirilen söz konusu seçimlerde en büyük rakibi olan eski devlet başkanı Ravalomanana'nın aday olmayacağını açıklaması sonrası kendisinin de aday olmayacağını bildirmiş ve aday olmamıştır.<ref>[http://www.herald.co.zw/rajoelina-ravalomanana-out-of-presidential-race/ Rajoelina 2013 seçimlerinde aday olmamıştır]</ref>
 
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}
 
{{s-start}}
{{s-end}}
 
{{Madagaskar-biyo-taslak}}
{{siyasetçi-taslak}}
{{Madagaskar cumhurbaşkanları}}
 
12.623

düzenleme