"Samsat" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k (→‎Kaynakça: (düzen), değiştirildi: {{kaynakça}} → {{Kaynakça|2}} AWB ile)
Samsat [[MÖ 609]]'da [[Kommagene Krallığı]]'nın merkezi olur. Kommagene kralları [[Antiochos]] sanıyla anılır. 150 yıllık bu süre içinde 4 kral tahta geçmiştir. Bunlardan Kral Antichos III'ün Romalılara yenilgisi üerine Kommagene Devletinin egemeliği sona erdi. MS 72 yılında bir Roma eyaleti haline getirilen Samsat, bir ilim merkezi haline geldi. Ülü bilgin [[Lukianus]] bu dönemde Samsat’ta doğar. Bu arada Samsat birkaç kez Perslerle Romalılar arasında el değiştirir. [[271|MS 271]]'de tekrar Romalıların eline geçer. Bu dönemde nüfusu 50.000’i geçer.
 
Daha sonra Bizans’ın ve sonra da Arapların eline geçer. [[Safvan bin Muattal]] burada vefat eder, kabri de Samsat'tadır. Samsat’a, [[Ömer]] zamanında Şimşat, Şümişat denir. 1085’te [[Melikşah]], 1114’de [[Zengiler]], 1180’de [[Selahattin Eyyubi]], 1203’de Anadolu Selçukluları'nda Rüknettin Süleyman II, Samsat’a hakim olur. 1237’de [[Harzemşahlar]] tarafından yağma edilen Samsat, 1240’da [[Moğollar|Moğol]] İmparatoru [[Hülagü Han]] tarafından, sonra da [[Dulkadiroğulları]] tarafından istila edilir.
 
1392'de [[Yıldırım Beyazıt]] Tarafından Osmanlı Devleti’ne bağlanır. 1401’de Timur tarafından tahrip edilir. 1516’da [[Yavuz Sultan Selim]] tarafından tekrar Osmanlılara katılır. Osmanlı yönetiminde eski önemini kaybeder ve sancak merkezi olur.
80

değişiklik

Gezinti menüsü