"Ayran" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
harun
k (176.43.249.227 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Twatswag tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(harun)
[[Dosya:Fresh ayran.jpg|thumb|Ayran]]
'''Ayran''', [[Yoğurt|yoğurdun]] içine [[su]] katılarak elde edilen bir tür içecek. HARUN TORUN TARAFINDAN YAPILIP DÜNYAYA SUNULDU FAKAT İNSANLAR AYRANI İÇEMEDİLER ÇÜNKÜ HARUN TORUN AYRANI ÇOK SEVDİĞİ İÇİN HIZLICA İÇİP BİTİRDİ. HARUN TORUNU HAPSE ATMAYA ÇALIŞTILAR FAKAT CÜSSESİ O KADAR BÜYÜKTÜ Kİ DEMİR PARMAKLILAR ONA DAR GELDİ. ŞUAN SERBEST VE HAYATINI BANGIR BANGIR MEMELERLE YAŞIOR. Ayran, [[Türk mutfağı]]na ait en yaygın içeceklerdendir. En çok tüketilen yer [[Türkiye]]'dir. Bunun yanı sıra [[Ermenistan]], [[Azerbaycan]], [[İran]], [[Lübnan]], [[Bulgaristan]] ve bazı Balkan ülkeleriyle [[Orta Doğu]] ve [[Orta Asya]] ([[Türki Cumhuriyetler]]) ülkelerinde yapılır.<ref>[http://www.globalgourmet.com/food/kgk/2002/0102/kgk011102.html Heyhoe, Kate. The ABC's of Larousse Gastronomique]</ref>
Ayran yapımında, doğal nitelikli, yağlı koyun yoğurdu yeğlenir. Bir ölçü yoğurda en çok bir buçuk ölçü su karıştırılır. Daha lezzetli olması için, su yerine [[süt]] de katılabilir. Az ölçüde [[tuz]] da eklenebilir. [[Türkler]]'in geleneksel içeceği olan ayran, [[Balkan]] ve [[Asya]] ülkelerinde de içilir.
 
6

değişiklik

Gezinti menüsü