"Kurban" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(Gerekçe: + yorum içeren katkı + telif hakkı ihlali)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
[[İslam]]'da kurban, [[Kurban Bayramı]]'nda [[fıkıh]]çılar tarafından tespit edilen belirli nitelikleri taşıyan hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir. Kurban kesmek [[Hanefi]] mezhebinde [[vacip]], diğer sünni mezheplere göre [[sünnet]]tir. Geleneksel kurban anlayışında [[Allah]] için boğazlama şeklinde kan akıtmanın önemli olduğu kabul edilir. Kurban etinin kesen aile tarafından tüketilebileceği ancak fakirlere de dağıtılmasının önemli bir [[sevap]] olacağı ifade edilir.
 
Hanefi mezhebinde kurban ibadetinin vakti kurban bayramının birinci günü bayram namazı kılındıktan sonra başlar ve bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder.Şafii mezhebinde ise bayramın dördüncü gününde de bu ibadet ifa edilebilir. Bu ibadet için en faziletli vakit ise bayramın ilk günüdür.Bu kurbanın etinden ibadeti yapan ve akrabaları dahil herkes yiyebilir.
Kurban yalnızca [[Kurban Bayramı]]'nda kesilmez. [[Adak]] veya şükretmek için de kurban kesilebilir. Adak kurbanının eti birinci dereceden akrabalar tarafından yenilmez.
 
Kurban yalnızca [[Kurban Bayramı]]'nda kesilmez. [[Adak]] veya şükretmek için de kurban kesilebilir. Adak kurbanının eti fıkıhta usül diye tabir edilen kişinin annesi,babası,dedeleri ve onların eşleri tarafından yenilemediği gibi kişinin füru diye tabir edilen çocuğu ve torunları tarafından da yenilemez bu hayvanın etini bunların dışında kalan fakirler ve yoksullar tüketebilir.
 
"Bedeneleri (deve ve sığır cinsi hayvanları), sizin için Allah'ın şiarlarından (emirlerinden, farzlarından) kıldık. Onda (onların kurban edilmesinde) sizin için hayır vardır. Onların (kurbanlarının) üzerine saf dururken, (kurban kesilirken) Allah'ın ismini zikredin. Yanları üzerine düşünce (kesilince), artık ondan yeyin ve isteyeni de istemeyeni de doyurun. İşte böylece onu, size musahhar kıldık (boyun eğdirdik). Umulur ki, böylece siz şükredersiniz." (Hac: 36)

Gezinti menüsü