"LGBT" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Türkiye tarihinde LGBT ile ilgili ilk.
(+ek)
k (Türkiye tarihinde LGBT ile ilgili ilk.)
* [http://www.birazoku.com/escinselligin-toplumsal-tarihi Eşcinselliğin Toplumsal Tarihi]
 
Türkiye tarihinde ilk defa HDP nin seçim beyannamesinde LGBT yi özgürleştirsi. HDP nin seçim beyannamesindeki LGBT yi ilgilendiren bölümü
{{LGBT}}
 
LGBTİ’LERİN EŞİT, ÖZGÜR VE
 
ONURLU YAŞAM HAKKI
 
 
Partimiz cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çeşitliliğini inkâr eden, görmezden gelen ve hâkim olan heteroseksizm üzerinde yükselen düzene karşı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ve baskıyı ortadan kaldırarak LGBTİ’lerin eşit ve onurlu yaşam sürdürebilmelerini sağlayacak.
 
 
Türkiye halklarını ve bu coğrafyada yaşayan tüm farklılıkları tanıyan yeni bir anayasa, LGBTİ’lerin eşitliğini tesis etmek için de elzemdir. HDP, LGBTİ’lerin tanınma sorununu önemli bir problem olarak görerek eşit yurttaşlığı anayasal güvence altına alacak adımları gerçekleştirecek ve bununla birlikte homofobik ve transfobik toplumsal kültürün dönüşümü yönünde yürütülen mücadeleyi geliştirecek.
 
 
LGBTİ’lerin kendilerine dair söz ve karar sahibi oldukları, örgütlü ve bireysel olarak idari ve siyasi karar mekanizmalarında doğrudan temsil edilebildikleri yerel ve merkezi yönetim yapılanmaları oluşturulacak.
 
 
Eğitim, sağlık, istihdam, barınma gibi alanlar başta olmak üzere, tüm yasal mevzuatı LGBTİ’lerin eşit yurttaşlar olduğu kabulü ve saldırılara karşı korunması ilkesiyle kapsamlı biçimde düzenleyerek sosyal eşitsizlikleri giderecek sosyal politikalar hayata geçirilecek.
 
 
LGBTİ’lere yönelik ayrımcılık ve şiddete yönelik ulaşılabilir ve sonuç alıcı mekanizmalar oluşturulacak.{{LGBT}}
{{LGBT tarihi}}
{{LGBT hakları}}
2

değişiklik

Gezinti menüsü