"Bilim insanı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
k (Aristotle -> Aristoteles)
Doğa hakkında bilgi, klasik antik çağda birçok bilgin tarafından takip ediliyordu. Antik Yunan’da insanlar bilime çok katkıda bulunmuşlardır — geometri işlerinde ve matematiksel astronomide, biyolojinin ilk uygulama sürecinde ve bitkiler ve hayvanları sınıflandırmada, bilginin teorilerinde ve öğrenmesinde— ki bu katkılar [[filozoflar]] ve [[doktorlar]]tarafındandı. Üstelik bu kişiler çeşitli esnaflardı. Bu insanların ortaya çıkardığı çeşitli bilgiler [[Roma İmparatorluğu]]na süregelmiştir ve Avrupa'daki birçok dini kurumlarca tanınmıştır. Astroloji ve astronomi en önemli bilgi konumuna gelmiştir, ve astronomlar ve astrolojiciler çeşitli din ve politika destekleyicileri tarafından himayesi altına alınmışlardır. Ortaçağ üniversitesindeki sistemde, bilgi ikiye ayrılmıştı.Bunlar trivium (Latince de 'üç yol' anlamına gelen sözcük. Orta çağ Avrupa'sı üniversitelerinde bugünkü lisans eğitimine denk diyebileceğimiz eğitim sistemi. dil bilgisi (gramer), söylem(retorik) ve mantık derslerinden oluşur. triviumdan sonra da quadrivium gelir.) ve quadrivium (trivium'u izleyen ikinci kısmı. Aritmetik, geometri, müzik ve astronomi, bunun kapsamındaki konular kendi içerisinde bütünlük halindedir, zira geometri, uzayda; müzik, zamanda; astronomi ise uzay ve zamanda aritmetiktir.) dur. Bundan dolayı, orta çağ bilim adamları ya matematikçi ya da filozoftu. Bitkiler ve hayvanlarla ilgili bilgiler daha çok doktorların ilgi alanına giriyordu.
Orta çağ İslam’ı zamanında bilim, doğa biliminin gelişmesinde yeni tarzlar oluşturdu ki bunlar filozof ve matematikçiler gibi sosyal rolünün sınırları içerisinde olmasına rağmen. İslam’ın altın çağı olarak nitelendirilen zamanın, orta çağın ve rönesansın bilim adamları polimat (hezarfen) olarak sayıldı çünkü icraatta bulundukları bazı şeyler modern bilim disipliniyle örtüşmüyordu. Birçok polimat dindardı. Örnek olarak, Alhazen ve Abū Rayhān al-Bīrūnī İlm-î Kelâm’cı idi(İslam dininin inanç/akaid konularını irdeleyen ve tarihsel olarak bu çerçevede gelişen dini-felsefi kuram ve teorilerle ilgilenen ilim dalına İlm-î Kelâm denir); Doktor olan [[Avicenna]] ve Ibn al-Nafis hafızdı; botanikçi Otto Brunfels teolojiciydi ve Protestanlık Tarihçisiydi; gök bilimcisi ve doktor olan [[Nicolaus Copernicus]] bir rahipti.
=== Bilim Adamlarıİnsanları Tarihi ===
[[René Descartes|Descartes]] sadece [[analitik geometri]] nin öncüsü değildi, aynı zamanda [[mekanik]] konusunun teorisini formülüze etti ve [[kas kasılması]] ve [[algı]] konularının kökenleri hakkındaki düşünceleri geliştirdi. [[Görme]] fizikçi [[Thomas Young|Young]] ve [[Hermann von Helmholtz|Helmholtz]] tarafından araştırılmıştı. Hermann von Helmholtz aynı zamanda [[optik]], [[işitme]] ve [[müzik]] konularıyla da uğraşmıştır. [[Isaac Newton|Newton]] Descartes'ın icat ettiği matematiğin dalı olan [[kalkülüs]] ü genişletmiş ( [[Gottfried Leibniz|Leibniz]] ile yeni zamana uygun şekli). O, [[klasik mekanik]] formülündeki anlamları geliştirdi ve [[ışık]] ve optikte çalışmalar yaptı. [[Joseph Fourier|Fourier]] matematikte yeni bir dalı keşfetti — [[Fourier serisi]] —[[ısı]], akı ve [[kızılötesi]] üzerinde çalıştı, ve [[sera etkisi]] ni keşfetti. [[John von Neumann|Von Neumann]], [[Alan Turing|Turing]], Aleksandr Khinchin, Andrey Markov ve [[Norbert Wiener|Wiener]], bu bütün matematikçiler bilime büyük katkı sağlamışlardır, [[olasılık]], [[bilgisayar]]ların çalışma mantığı ve [[istatiksel mekanik]] ve [[kuantum mekaniği]] gibi konuların temelini ortaya atmışlardır. Birçok matematikçi, [[Galileo Galilei|Galileo]]da dahil, aynı zamanda [[müzisyen]]lerdi.
19. Yüzyılın sonlarında, [[Louis Pasteur]], bir [[organik kimya]]cı, [[hastalık]]lara yol açan [[mikroorganizma]]ları keşfetti. Birkaç yıl önce, Amerikalı doktor [[Oliver Wendell Holmes, Sr.]], şair ve deneme yazarı, kadınlardaki çocuk doğumuyla olan [[sepsis]]in doktorların ve hemşirelerin eliyle yayıldığını söyledi.Sağlık ve biyoloji alanında birçok zorlayıcı hikâye vardır kan sirkülasyonu gibi, [[Galen]] [[William Harvey|Harvey]]. [[Genetik]] ve [[moleküler biyoloji]]nin parlak dönemi 20. Yüzyılda ünlü isimlerle dopdolu geçti. [[Santiago Ramón y Cajal|Ramón y Cajal]] [[Nobel Ödülü]] nü 1906 da [[nörobilim]] ile yaptığı gözlemlerle kazandı.
579

değişiklik

Gezinti menüsü