İçeriğe atla

"Kategori tartışma:İş insanları" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎adam/kadın/insan: yanlış anlaşılma
(→‎adam/kadın/insan: yanlış anlaşılma)
==adam/kadın/insan==
[[Tartışma:Bilim adamı]]'ndaki tartışmanın bir benzerini de burada yapmamız ve bir düzenlemeye gitmemiz gerekiyor. "iş insanı" kullanımı "bilim insanı" kadar yaygınlık kazanmamış olabilir. bu noktada 'iş kadını' kategorilerini ayırmak gerekiyor. "lgbt iş adamları" gibi saçmalıklardan da kurtulmak gerek.. --[[Kullanıcı mesaj:Kibele|<font color="#800000">'''kibele'''</font>]] 09:54, 24 Mayıs 2015 (UTC)
:[http://www.tikad.org.tr/ TİKAD-Türkiye iş kadınları derneği] [http://www.izikad.org/ İZİKAD-İzmir iş kadınları derneği] [http://www.angikad.org.tr/ Ankara girişimci iş kadınları derneği]örneklerden de görüldüğü üzere 'iş kadını' kullanımı dernekler ve iş kadınları tarafından kullanılmakta. 'İş insanı' kullanımı 'bilim insanı' kadar yaygın görünmüyor. Bu nedenle 'iş kadını' kategorisi olmalıdır. LGBT iş adamları kategorisi ingilizce Wikipedia'daki [https://en.wikipedia.org/wiki/Category:LGBT_businesspeople LGBT_businesspeople] kategorisi temel alınarak açılmış gibi görülüyor. LGBT iş adamları kategorisini '''saçma''' nitelendirip '''kurtulursak''' bir başkası LGBT müzisyenler, LGBT yazarlar, LGBT oyuncular gibi kategorileri de saçma bulup '''kurtulmamızı''' isteyebilir. Bu da Vikipedi LGBT projesinin bitmesi anlamına gelir. Konumuz dahilinde iş kadını- iş adamı örneğinden yola çıkarak LGBT iş adamları kategorisini incelediğimde saçma olan tek şeyin biseksüel bir '''iş kadını''' olan [[Coco Chanel]]'in iş adamı olarak kategorilenmesini görüyorum :) Bunun haricinde intihar eden iş adamları kategorisi daha mı az saçma diye de sorulabilir. [[Kullanıcı:Twatswag|Twatswag]] ([[Kullanıcı mesaj:Twatswag|mesaj]]) 12:57, 24 Mayıs 2015 (UTC)
::Ayrıca kategoriler düzenlenirken örnek olarak, Ülkelerine göre iş adamları/kadınları şeklinde düzenlenmelidir. Yani mevcut kategorilerin yanına 'kadını' ifadesi de eklenmelidir. [[Kullanıcı:Twatswag|Twatswag]] ([[Kullanıcı mesaj:Twatswag|mesaj]]) 13:02, 24 Mayıs 2015 (UTC)
:::İş adamı/iş kadını kategorilerini ayırmak çok dağınık bir kategorizasyona neden olacaktır kanımca. İş insanı kullanımını doğru buluyorum ve madde adının ve kategorilerin bu şekilde değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konuyu gündeme getirdiği için Kibele'ye de teşekkür ederim bu arada.--[[Kullanıcı:Kudelski|<font color="#4682B4">'''Kud'''</font>]][[Kullanıcı mesaj:Kudelski|<font color="#4B0082"><sup>'''yaz'''</sup></font>]] 13:14, 24 Mayıs 2015 (UTC)
579

değişiklik