İçeriğe atla

Akdeniz anemisi: Revizyonlar arasındaki fark

k (78.188.220.71 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vkpd11 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
== Talasemi Minör (Akdeniz anemisi taşıyıcılığı) ==
Talasemi minör, major’a göre çok daha hafif izler. Bireylerdeki tek bulgu yalnızca [[kansızlık]]tır. Kişilerinve tekbuna yakınmalarıbağlı halsizliktir. Üstelik, kimi hastalar evlenme işlemlerinde yapılan zorunlu kan incelemelerine dek taşıyıcı olduklarını hiç bilmeyebilirler. Bu hastalarda yapılan incelemede, serum demir düzeyi olağan ya da artmıştır. En çok görülen kansızlık türü olan ve bu hastalıkla en çok karıştırılan [[Demir eksikliği anemisi]]’nde ise demir azalmıştır.
 
Tanı, “Hemoglobin Elektroforezi” ile konur. Bu hastalığın anlaşılmasında işe yarayan en önemli inceleme ölçütlerinden biri olan HbA2 (kanda oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobin molekülünün küçük bir oranı) normal kişilerde %3,4 iken bu hastalıkta % 7 ye yükselmiştir; HbF ise küçük bir düzeyde (%2-6) artmıştır. T. Minor’ün asıl önemi bu hastalığın evli çiftin her iki bireyinde de olmasında ortaya çıkar; çocuğun %25 T. Major, yani hastalığın ağır ve ölümcül seyreden biçiminden olma olasılığı vardır.
Anonim kullanıcı