İçeriğe atla

"Yorklu Elizabeth" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Kralın kardeşi: (imla), değiştirildi: Parlemento → parlamento AWB ile
k (düzen. file→dosya)
k (→‎Kralın kardeşi: (imla), değiştirildi: Parlemento → parlamento AWB ile)
Abisinin ölümünden sonra Gloucester Dükü, yeğenlerini Woodville ailesinden uzaklaştırmak için çabalamaya başladı. Yeğeni [[V. Edward]], Galler Prensi olarak yaşadığı [[Ludlow]]'dan taç giymek için geleceği Londra'ya yolculuğa çıktığında, amcası tarafından yolda karşılandı ve güvenliği öne sürülerek [[Londra Kulesi]]'ne götürüldü. Eski Kraliçe [[Elizabeth Woodville]] kızları ve diğer oğlu [[York Dükü]] Richard ile birlikte [[Westminster Abbey]]'e sığındı. Gloucester, diğer yeğeni Prens Richard'ın abisi Edward ile birlikte kuleye getirilmesini istedi.
 
İki ay sonra 22 Haziran 1483'de Kral [[IV. Edward]]'ın [[Elizabeth Woodville]] ile olan evliliği geçersiz sayıldı. ParlementoParlamento ''[[Titulus Regius]]'' isimli yasa ile bunu destekledi. Bu durum [[IV. Edward]]'ın iki prensini ve kızlarını gayrimeşru sayıyor, bu yüzden tahtta hakları olmadığını söylüyordu. Gloucester Dükü Richard, yeğenleri gayrimeşru ilan edilince 6 Temmuz 1483'de [[III. Richard]] olarak tahta çıktı. Yeğenleri, [[V. Edward]] ve York Dükü Richard bundan kısa süre sonra kuleden kayboldu. Öldürüldüklerine dair söylentiler yayılmaya başladı.<ref>http://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/princes_in_tower.shtml</ref>
=== Kralın yeğeni ===
Elizabeth'in annesi, eski Kraliçe [[Elizabeth Woodville]], Henry Tudor'un annesi [[Lady Margaret Beaufort]] ile ittifak kurmaya başladı. Henry Tudor, Kral [[III. Edward]]'ın torunun çocuklarından biri olsa bile tahtta hak iddia etme şansı oldukça azdı.<ref>Genealogical Tables in Morgan, (1988), p.709</ref> Buna rağmen annesi Margaret Beaufort ve [[Elizabeth Woodville]] Henry'nin taht için savaşması gerektiğine, kazandığında ise Elizabeth ile evlenerek iki rakip ailenin birleşmesi konusunda anlaşmışlardı. Aralık 1483'de, Rennes'de bir katedralde, Henry Tudor, Elizabeth ile evleneceğine herkese ilan etti.
26.660

değişiklik