İçeriğe atla

Osmanlı tokadı: Revizyonlar arasındaki fark

Devrik, kuralsız cümle.
k (Errcan tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Théoden tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(Devrik, kuralsız cümle.)
{{Diğer anlamı|Osmanlı Tokadı (anlam ayrımı)}}
{{kaynaksız}}
'''Osmanlı tokadı''', [[Osmanlı Ordusu]] askerlerinin silahsız savunma ya da saldırı durumunda kullandıkları, elin her iki yanıyla yapılabilen düşmanı sersemletmek amacıyla uygulanan bir vuruştur. El ve kolun açısızomuzdan hızlı ve [[omuz]]danaçısız hızlabir hareketiyleşekilde hedeflenen noktaya elsert ilebir yapılanşekilde temaslatemas yapılıretmesiyle gerçekleşir. EnYanaklara çokve yüzünense herkısmına iki yanına ve enseyedoğru yapılır. Vuruşun şiddetine ve yerine göre öldürücü olabilir.
 
Osmanlı Ordusu'nda genellikle savaşlarda birebir ve yüzyüze yapılan mücadeleler esnasında sık sık yaşanan silahın elden düşmesi ya da kırılması durumunda kullanılmıştır. [[Osmanlı kültürü]]nde bir kavgada taraflar asla birbirlerine yumrukla müdahale etmezlerdi. Yüze kalıcı zararlar verme ihtimalinden dolayı birine yumrukla saldırmak son merhalede yer alır ve yumrukla ilk saldıran ayıplanırdı. Tıpkı [[Yatağan (kılıç)|yatağan]] kılıcı olanların dövüşlerde karşılarındakini aşağılamak için kılıcın kesmez yanı ile saldırmaları gibi, tokat ancak yeri zamanı, kavgadaki taraflarca bilinen kurallarla kullanılırdı. Kavgada büyük olan karşısındakini sesi etraflıca duyulan şiddetli bir tokatla uyarır ve bu durum genellikle yeterli olurdu.
Anonim kullanıcı