İçeriğe atla

"Kraniyal sinir" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Tıbbi terminolojiye uygun olarak düzenlendi.
(Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik)
(Tıbbi terminolojiye uygun olarak düzenlendi.)
== Bölümleri ==
 
I. Olfactorynervus olfactorius: Koku sinirleri
 
II. Opticnervus opticus: Görme siniri
 
III. Oculomotornervus oculomotorius: Gözün hareketlerini yapan (somatik motorefferent ve otonom) sinirleri.
 
IV. Trochlearnervus trochlearis: [[Orbita]] daki M. obliquus superior 'u innerve eder.
 
V. Trigeminalnervus trigeminus: (üçüz sinir): 1. [[yutak kavsi]]nin siniri olup çiğneme kasları, [[diş]]ler, alt [[göz]] kapağı, [[burun]] [[mukoza]]sı, yanaklar, [[ağız]] tabanı, [[çene]] ucu, [[yüz]]ün bir kısmı, [[dudak]]lar, alt ve üst [[çene]] mukozası gibi geniş bir alanı innerve eder.
 
VI. Abducensnervus abducens: OrbitadaOrbita'da M. rectus lateralis'i innerve eder.
 
VII. [[Fasiyal sinir|Facialnervus facialis]]: (''N. intermedio facialis'') 2. [[yutak kavsi]]nin siniri olup [[mimik]] kasları (yüz ifadelerini veren [[kas]]lar) innerve eder.
 
VIII. Vestibulocochlearnervus vestibulocochlearis: [[Kulak]], [[duyma]] ve [[denge]] siniri.
 
IX. Glossopharyngealnervus glossopharyngeus: 3. [[yutak kavsi]]nin siniri. Tonsillalar, dilin 1/3 arka kısmı (tat duyusu).
 
X. [[Vagus siniri|Vagusnervus vagus]]: 4. ve 5. [[yutak kavsi]] siniri. [[Duyu]], [[motor]] ve [[parasempatik]] karakterli mikst bir sinir. [[Torax|Thorax]] ve [[abdomen]]deki visseral yapıların innervasyonunu sağlar.
 
XI. Accessoriynervus accessorius: MotorEfferent bir sinirdir. Cranial ve spinal iki kökten oluşur. Başlıca M. trapezius, M. sternocleidomastoideus 'un motor innervasyonu.
 
XII. Hypoglossalnervus hypoglossus: Dilin motorefferent siniri. [[Dil]] hareketlerini yaparyaptırır, [[dil kasları]]′nı idareinnerve eder.
 
== Mnemonik cihazlar==
4

değişiklik