"Sokrates" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
88.233.173.218 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Kafkasmurat tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (88.233.173.218 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Kafkasmurat tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
| katkıları = [[Sokratik yöntem|Sokratik Yöntem]]
| imzası =
}}
}}socrates mal
 
[[Dosya:Socrates.png|thumb|237px|Sokrates büstü]]
'''Sokrates''' ([[Yunanca]]: '''Σωκράτης''', {{Small|''Yunanca Telaffuzu'':}} '''''Sokratis'''''; M.Ö. 469; [[Atina]] - M.Ö. 399, [[Atina]]), [[Antik Yunan]] filozofudur. Heykeltıraş Sophroniskos'un ve ebe Fenarete'nin oğludur. [[Yunan felsefesi|Yunan Felsefesinin]] kurucularındandır.
Sokrates'in [[felsefe|felsefi]] yaşamına başlangıçlık eden olay [[Delphoi Tapınağı]] ziyaretidir.
 
Sokrates felsefesinin ana temalarını ele alan başlıca kaynak [[Sokrates'in Savunması]] adlı diyalogdur. Bu diyalog Sokrates hakkında açılan dava sonrasında Platon tarafından kaleme alınan bir felsefi başkaldırıdır. Bu eser, Sokrates'in felsefi yaklaşımı uyarınca sürdürdüğü yaşamını sergiler. Sokrates yaşam tarzını ve yaşam tarzı nedeniyle sahip olduğu güçlü düşmanlıkları sergilemek amacıyla dostu [[Khairephon]]’un Delphoi Tapınağı kahini Pythies’e kenirisininkendisi ile ilgili ziyaretini aktarmayı gerek görür. Khairephon, kahine Sokrates’ten daha bilge birisinin bulunup bulunmadığını sorduğunda kahin, ondan daha bilge birisinin bulunmadığını söyler. Bu bilgiyi alan Sokrates önce şüpheye düşer, çünkü hiçbir şey bilmediğinin farkındadır. Ama tanrı yalan söylemeyeceği için kahinin sözlerinin doğruluğundan şüphe etmemek durumundadır. Böylece söz konusu kehanetin, çözülmesi gereken bir bilmece olduğunu düşünerek araştırmaya koyulur. Önce adı bilgeye çıkan [[politika]]cıya, sonra ozanlara, daha sonra da sahip oldukları ''[[Sophia]]'' ile ünlü olan ustaların ve zanaatkarların yanına gider. Onlara sorduğu sorularla, onların bilge olmadıklarını kavrar. Sokrates bunların cehaletin pençesinde kıvrandıklarını fark eder. Bu kişiler, hem bilmedikleri şeyleri bildiklerini sanmaktadırlar hem de neleri bilmediklerinin farkında değillerdir. Oysa cehaletten daha büyük bir kötülük yoktur. Sokrates bu kişilerden farklı olarak, bilmediğini bilir; tam da bu noktada o kişilerden daha bilge olmaktadır. Yani Sokrates kendi cehaletinin farkında olmak gibi insani bilgeliğe sahiptir. Yani Sokrates kendini bilmekte ve kendini tanımaktadır.
 
Sokrates, kahinin söylediği sözlerin gerçek anlamını bulmak için uyguladığı sorgulama sonunda Pythies'in ne demek istediğini anlamıştır. Onların arasında en bilge olduğu doğru bir yargıdır. Çünkü kendisi hiçbir şey bilmediğinin farkındadır. Sokrates böylece –bilmediğini bildiğini sanan- insanlarla, gerçek bilginin tek sahibi olan tanrılar arasında aracı durumundadır. Bu konum aslında Platon'un ''[[Lysis]]'' ve ''[[Symposion (Platon)|Şölen]]'' adlı eserlerinde belirttiği gibi, filozofun konumudur; zaten [[filozof]] kelimesi de Yunanca ''philei'' ve ''sophia'' kelimelerinin yan yana gelmesi ile oluşturmuştur. Bu kelime başta "bilgi ve bilgelik dostu" sonra ise "bilgiye can veren, onu sorgulayan" anlamına gelmektedir. Bunun ön koşulu da bilgisizliğin bilincinde olmaktır.
26.660

değişiklik

Gezinti menüsü