"Halay" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
212.253.107.82 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Ömer Berkay tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (212.253.107.82 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Ömer Berkay tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
== Halk kültüründe==
Halay, Türk ve Altay halk kültüründe tören dansıdır. Alay olarak da söylenir. Kökleri milattan önceki dönemlere ve hatta tarih öncesi çağlara uzanan bir oyundur. Al kültü ile ilişkilidir. Yaşamın enerjisini, döngüsünü, dayanışmayı, hareketi, durup devam etmeyi ve ritmi içerir. Al (Hal) sözcüğünün ateşle yani yaşamsal enerjiyle bağlı olması bu oyuna verilen önemi göstermektedir. İlkel biçiminin adı Allı veya Yallı olarak bilinir. Kobustan adlı bölgede kayalara çizilen eski çağlara ait resimlerde bu oyunun resmedildiği görülmektedir. Elley (Allay) adlı ilk ata ile de bağlantılı görünmektedir.<ref>Türk Söylence Sözlüğü, Deniz Karakurt, Türkiye, 2011, [https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_S%C3%B6ylence_S%C3%B6zl%C3%BC%C4%9F%C3%BC (OTRS: CC BY-SA 3.0)]</ref> Yakutlar bu dansa Ohokay derler. yavhehe
 
[[Dosya:Kurdishfolklores.jpg|500px|right|thumb|Diyarbakır yöresi oyunları]]
26.660

değişiklik

Gezinti menüsü