İçeriğe atla

"William Butler Yeats" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Nesir: eksik detay
(→‎Nesir: eksik detay)
İrlanda'da yetişen en önemli [[lirik şiir|lirik şairlerden]] biri olmanin yanı sıra, 20. yüzyıl [[edebiyat]]ının esas figürlerinden biridir. İrlanda edebiyatının [[rönesans]] sürecinin öncüsü sayılmaktadır.<ref>"Yeats, W. B.", ''The Columbia Encyclopedia'', Columbia University Press, 6. Basım.</ref> [[Abbey Tiyatrosu]]'nun kurucularından biri olan Yeats, [[1923]] yılında [[Nobel Edebiyat Ödülü]]'ne layık görülmüştür.
 
Ressam [[John Butler Yeats]]'in oğlu olan William, [[1883]] ve [[1886]] yılları arasında [[Dublin]]'de ressamlık dersleri aldı. Eğitimine daha sonra [[Londra]]'da devam etti. Tatillerini ise İrlanda'da bulunan ve şiirlerine çoğu kez mekân olan [[County Sligo]] kontluğunda geçirdi. Bu dönemde İrlanda [[efsane]]lerine ve [[okültizm]]e merak saldı. İlk eseri ''Mosada'' ([[1886]]) [[büyü]]ye olan ilgisini yansıtırken, ''The Wanderings of Oisin'' ([[1889]]) adlı eserinde [[Genç İrlanda hareketi]]nin aşırı [[milliyetçilik|milliyetçiliğini]] dile getirdi. Ayrıca adı İngiliz Edebiyatı kitaplarında da bahsedilmektedir.
 
[[1886]]'dan [[1900]]'e kadar uzanan dönemde yazdığı şiirler [[Percy Bysshe Shelley|Shelley]], [[Edmund Spenser|Spenser]] ve [[Ön Raffaellocular]]'dan etkilenmiştir. İrlanda [[mitoloji]]si ve temalarına odaklanan şiirleri [[mistisizm|mistik]], yavaş tempolu ve [[lirik]] dille anlatılmıştır. Bu dönemde kaleme aldığı şiirlerden en bilinenleri arasında ''Falling of Leaves'', ''When You Are Old'' ve ''The Lake Isle of Innisfree'' yer alır. [[1893]] yılında [[William Blake]]'in eserlerini düzenleyen Yeats'in toplu şiirleri [[1895]]'de (''Poems'') yayımlandı.
Anonim kullanıcı