"Ahmed Yasin" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
+ Kaynak
(Yazım hatası düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği
(+ Kaynak)
Yasin, Filistin'in Britanya Mandası olarak yönetildiği dönemde Aşkelon yakınlarındaki küçük bir köy olan El-Cura'da doğdu. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Filistin pasaportuna göre 1 Ocak 1929'da doğmuştur. Ancak kendisi 1938'de doğduğunu iddia etmiştir.{{kaynak belirt}} Henüz 3 yaşında iken, babası Abdullah Yasin'i kaybetti. İsrail'in kurulmasının ardından yaşanan [[1948 Arap-İsrail Savaşı]]'nın ardından o da binlerce Filistinli gibi mülteci konumuna düştü ve [[Gazze Şeridi]]'ndeki Curat Şams bölgesine sığındı.
 
1952 yılında bir yüzme faaliyeti sırasında kafasının üzerine düştü ve boyun kemiği kırıldı. Boynundan aşağısı felç oldu. Lise eğitiminin ardından [[Kahire]]'deki El-Ezher Üniversitesi'ne gitti ve burada [[Müslüman Kardeşler]]'e katıldı.<ref>http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=1770</ref>
 
Daha sonra Gazze'ye döndü ve öğretmenlik yapmaya, aynı zamanda camilerde vaazlar vermeye başladı. Hızla ünlenen Yasin, Gazze İslâm Enstitüsü'nün başına getirildi. Bu dönemde evlendi ve 11 çocuğu oldu. Müslüman Kardeşler'in Filistin koluyla ilişkiye geçti. 1987'de [[İntifada]] hareketi sırasında Abdülaziz el-Rantisi ile Müslüman Kardeşler'in Filistin Kanadı'nı kurdu ve ruhani lideri oldu. Kurduğu [[Hamas]] örgütü, yaptığı faaliyetler nedeniyle İsrail'de bir nefret figürü haline geldi.
123.548

değişiklik

Gezinti menüsü