İçeriğe atla

"Antikythera düzeneği" sayfasının sürümleri arasındaki fark

olgu+anlam düz
(→‎Bilim Çevrelerince Yapılan Araştırmalar: "Çünkü" ile başlayan cümlenin gerekçeden yoksun oluşu, cümleyi anlamsızlaştırıyor. Gerekçenin savunması olmak zorunda değil, ancak gerekçenin kendisi olmalı.)
(olgu+anlam düz)
[[Dosya:Antikythera mechanism.svg|right]]
 
1959 yılında, [[Yale Üniversitesi]]'nden Derek J. De Solla Price adlı bir bilim tarihçisi, bu düzeneği anlatan bir bilimsel makale kaleme aldı. Bu makalede, düzeneğin işleyişiyle ilgili çizimlere de yer verdi. O sıralarda, Yunan arkeologlar, [[gama ışınları]] yardımıyla düzeneği incelemeye başlamışlardı. Solla Price, aygıtın, Eski Yunan gökbilimci Rodoslu [[Geminus]] tarafından yapılmış olduğunu öne sürdü. Bu tezi, dönemin öteki uzmanlarınca kabul edilmedi. Çünkü, o dönemin uzmanlarına göre, Eski Yunanlar böyle bir düzeneği yapmak için gerekli kuramsal bilgilere sahip olsalar dahi, düzeneği tasarlayacak ve çarkları yapacak teknolojiye sahip değillerdi.{{olgu}}
 
1990'lı yıllarda, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Allan George Bromley, Sidney'deki bir saatçiyle birlikte Antikythera Düzeneğinin bir kopyasını yapmaya çalıştı. Ancak, bunda tam olarak başarılı olamadı. Çünkü düzeneğin bazı bölümlerinin ne işe yaradığını bulamadılar. Daha sonra, John Gleave adlı bir İngiliz gökbilimci, aygıtın parçalarını yeniden yaparak bunları çalışır bir düzenek ortaya çıkacak biçimde bir araya getirdi. Ortaya çıkan aygıtın ön yüzünde, Güneş'in ve Ay'ın gökyüzünde yıl boyunca değişen konumları gösteriliyordu. Arka yüzündeyse, Eski Yunanların yıl ve ay kavramlarına göre yıllar ve aylar gösteriliyordu.
18.437

değişiklik