İçeriğe atla

Aspir: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(düzeltme)
Anavatanı [[Arabistan Yarımadası]] olup, [[İran]], [[Hindistan]], [[Pakistan]] gibi ülkelere yayılmıştır. [[Türkiye]]'de [[Anadolu]]'da yabani olarak rastlanmakta ve ekimi de yapılmaktadır. Benzerliği sebebiyle ticarette [[safran]] bitkisiyle sık sık karıştırıldığından "yalancı safran" denilmektedir.
 
== ÖzellikleriÇeşitleri ve özellikleri ==
Aspir, kuraklığa dayanıklı, yazlık karakterde ve ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir uzun gün [[yağ]] bitkisidir. Aspir, genellikle 80–100 cm arasında boylanabilir, dikenli ve dikensiz formları vardır. Dikenli formları dikensizlere göre daha fazla yağ içerir. Sarı, beyaz, krem, kırmızı ve turuncu gibi değişik renklerde çiçeklere sahiptir. Yaklaşık 2.5–3.0 m derinlere gidebilen bir kazık kök sistemine sahiptir. [[Tohum]]ları, beyaz, kahverengi ve üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz taneler şeklindedir. Dallanan ve her dalın ucunda içerisinde tohumları bulunan küçük tablalar oluşturur.
Aspirin 4 çeşidi bilinmektedir;
* Bunlardan Yenice (kırmızı) ve Dinçer (turuncu) dikensiz,
* Remzibey (sarı) ve Balcı (sarı) çeşitleri dikenlidir.
 
Dikensizlerde yağ oranı % 25-28, Dikenlilerde ise %30-40 arasındadır. Yağ tipi Oleik ve linoleik tir.
 
Sarı, beyaz, krem, kırmızı ve turuncu gibi değişik renklerde çiçeklere sahiptir. Yaklaşık 2.5–3.0 m derinlere gidebilen bir kazık kök sistemine sahiptir. [[Tohum]]ları, beyaz, kahverengi ve üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz taneler şeklindedir. Dallanan ve her dalın ucunda içerisinde tohumları bulunan küçük tablalar oluşturur.
 
== Kullanım alanları ==
389

düzenleme