İçeriğe atla

"Selamlaşma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Düzenleme
k (-Genel değişiklik -Uslüpta düzenleme)
(Düzenleme)
'''Selamlaşma''', [[İnsan|insanlar]] arasındaki [[iletişim]]in bir parçasıdır. Selam şekli ve dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Yine de temel olarak ortak bir anlam taşırlar.
{{Uzman}}
{{Üslup}}
{{Düzenle|Mayıs 2014}}
Selamlaşma, [[İnsan|insanlar]] arasındaki iletişim bir parçasıdır. Selam şekli ve dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Yine de temel olarak ortak bir anlam taşırlar.
 
Bu hareket veya hareketler samimiyet, [[barış]], [[dostluk]], arkadaşlık, sevgi ve saygı ifadelerinden bir veya daha fazlasını içerebilir. "Merhaba", "günaydın", "[[selâmün aleyküm]]", "iyi günler", "iyi akşamlar", "iyi geceler" gibi sözcük ve söz gruplarıylagrupları selamlaşmanın Türkçe'deTürkçede görülen selamlaşma sözlü selamlaşma kalıplarıdır. Bu kalıpların neredeyse tamamı diğer dillerde de görülmektedir. Söz kalıplarınkalıplarının yanı sıra gülümseme, el sallama, [[baş eğme]], göz kırpma şeklinde jestlerjest ve mimikler de selamlaşma biçimi olarak görülür. Resmi üniforma içinde selam kurallara bağlansa da, karşılıklı ilişki söz konusudur. Ayrıca selam, bir iletişim ve ilişkinin başlangıcı sayılır. Selamlaşmada karşılıklı tanınma ve bilinme sağlanır.
 
{{kültür-taslak}}
 
[[Kategori:Kültür sözleşmeleri]]